V roce 2009 poklesl počet dojnic v České republice poprvé pod hranici 400 000 kusů. Mezi lednem a listopadem 2009 činil meziroční propad tržeb chovatelů rekordních 5,917 mld. Kč. Průměrná cena vyplácená mlékárnami se v loňském roce pohybovala kolem 6,14 Kč za kilogram mléka a celkové tržby se odhadují na pouhých 14 miliard korun, což je meziroční pokles o 30 procent.
Přestože mléčná krize postihla téměř celý svět a cena mléka v prosinci stoupla na průměrných 6,70 Kč za kilogram a předpokládá se její další růst, na cenový průměr EU-15 ztrácíme téměř 20 % a na EU-25 necelých 15 %. Tento fakt sdělil Ing. Jiří Burdych, MBA (VVS Verměřovice) v úvodu přednášek cyklu seminářů k objemným krmivům a ekonomice výroby mléka firem VVS Verměřovice a Alltech koncem ledna v Rokycanech.
Více rozporů
Podle něj existují v sektoru mléka různé mýty a pověry. První z nich je, že se domácí spotřeba mléka závratně zvýší: „V České republice není velký prostor pro růst spotřeby mléka. Dnes spotřebováváme okolo
Od Ing. Jiřího Burdycha se dále posluchači mohli na některých příkladech dozvědět, že společná zemědělská politika nefunguje tak, jak by měla. „Vždyť v České republice se pobírají dotace z fondu EAGGF okolo 2800 Kč na hektar, zatímco ve srovnatelné Belgii 16 800 Kč/ha. A rozporů je více,“ uvedl Burdych.
Škrty nebo efektivita?
Poslední pověrou je teze, že jednotlivé škrty v nákladech především na krmení prvovýrobci pomohou. „Nižší užitkovost s nižšími náklady na krmení nepřinese vždy lepší ekonomické výsledky. Dá se zobecnit, že chovy s průměrnou roční užitkovostí méně než
Podle přednášejícího by se měly klíčové nákladové položky pohybovat takto:
• pracovní náklady do 1,5 Kč/l (farmy plemene C do 1,6 Kč/l),
• krmiva a steliva celkem do 3,8 Kč/l,
• objemná krmiva do 1,5 Kč/l u C a do 1,2 Kč/l u H,
• veterinární a plemenářské náklady do 0,6 Kč/l,
• odpisy krav do 1 Kč/l.
Klíčová je však podle přednášejícího celková rentabilita: „Tedy i chovy s vyšší užitkovostí a vyššími náklady na krmení dosahují lepší rentability,“ vysvětlil Burdych.
Na závěr uvedl Ing. Burdych některá další fakta týkající se reprodukce. „Základem je odchov zdravých jaloviček. Ztráta z prodloužení věku při 1. otelení činí 38 Kč/KD. Každý den prodloužení servis periody stojí chovatele 42 Kč,“ varoval Burdych.