Na farmě s výhledem na Ještěd

Od loňského léta je častým cílem školou povinných dítek, ale i dospělých zájemců Little Farmers v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Na farmu, kterou na způsob kontaktní minizoo založili Štefan Nejeschleba se Sylvií Samsonovou, si zejména ti nejmladší jezdí pro nevšední zážitek a poznání.  Jiní zde hledají také vesnickou romantiku, umocňovanou výhledem na nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu, jenž je symbolem Libereckého kraje i dominantou severních Čech.

 

Little Farmers se nachází v lipové aleji spojující Rychnov u Jablonce nad Nisou s nedaleko vzdáleným Frýdštejnem, kde se nachází zřícenina hradu, podle níž se obec jmenuje. Založili ji nadšenci, kteří většinu života prožili ve městě a zatoužili po větším kontaktu s přírodou.

„Já i moje partnerka Sylvie jsme milovali čas strávený na venkově u babičky a dědečka, kde jsme se stávali součástí přírody a byli jsme ve spojení s domácími zvířaty, která prarodiče měli. Oba jsme se přestěhovali z města na vesnici, kde jsme se také potkali. Náš společný zájem vyústil v realizaci projektu Little Farmers. Zahrnuje kontaktní minizoo a zahradu, kterou máme otevřenou vždy od 30. dubna do konce října vždy od pátku do neděle,“ zahájil naši reportáž Štefan Nejeschleba.

Aktuálně na farmě evidují asi stovku zvířat, přičemž nepočetnější je stádo ovcí plemene suffolk, jehož základ položila zvířata ze „sousedství“, respektive z chovu Pavla Sokola.

„Začínali jsem v roce 2013 se šesti bahnicemi. Napřesrok nám Sokolovi zapůjčili berana linie Adrenalin. S prvními porody však přišla zklamání, a tak jsme s nadšením uvítali pomoc mladé Věry Sokolové (Jaklová), která má chovatelské geny po rodičích. Jak se stádo rozrůstalo, pořizovali jsme do chovu berany ze zahraničí, které jsme dovezli společně se Sokolovými z Německa, Dánska a Nizozemska. Konkrétně to byli plemeníci linií Selicitas, Springer a Lauridis. Nyní máme v základním stádu čtyřicet bahnic, patnáct ročních jehnic, plemenného berana po Red Creek a osm aukčních beránků. Letos opět plánujeme nákup plemeníka v zahraničí, již to máme rozjednané v osvědčených chovech v Německu i Nizozemsku,“ pokračoval farmář.

Osazenstvo malých přežvýkavců na farmě doplňuje také dvacet burských koz, sedm koz zakrslých holandského typu a dva ouessantští berani. K úplnému výčtu na farmě chovaných kontaktních zvířat zbývá ještě doplnit dvě prasničky göttingenského zakrslého prasete, čtyři koně v zastoupení dvou mini horse, včetně valachů quarter horse a devatenáctiletého jezdeckého koně s podílem krve českého teplokrevníka, zakrslé králíky, kteří se v blíže neurčeném počtu volně pohybují na farmě, morčata, vodní i hrabavou drůbež a včely.

Více se dočtete v týdeníku Zemědělec.*

Sylvie se Štefanem o sobě říkají, že farmaří srdcem
Pod dohledem mohou děti ke zvířatům
Zázemí pro děti
Ovce plemene suffolk jsou na farmě jednoznačně nejpočetneji zastoupeným druhem zvířat
Také dvě highlandské krávy vyhledávají společnost dětí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down