Na mléčných farmách podeváté

Letošní ročník soutěže o Mléčnou farmu roku se uzavřel návštěvou farem poslední týden v březnu. Do soutěže se do konce února přihlásilo více než šedesát chovů mléčného skotu v ČR. Farmy, které se dostaly do finále, splnily tedy nejlépe všechna požadovaná kritéria, se probojovaly velkou konkurencí. Odborná komise tak navštívila jako vždy pět farem s chovem holštýnských a pět s chovem českých strakatých dojnic. Slavnostní vyhlášení pořadí finalistů se bude konat 20. dubna ve Větrném Jeníkově.

Princip soutěže spočívá v prvotním výpočtu přihlášených farem podle určitých parametrů kontroly užitkovosti. Letos mezi ně patřily průměrný počet somatických buněk v mléce za normovanou laktaci, lineární skóre za normovanou laktaci, průměrný podíl subklinických chronických mastitid, dojivost na ustájenou krávu, suma průměrné produkce tuku a bílkovin, průměrný laktační den a délka mezidobí. Na základě tohoto výpočtu se vybere deset nejlepších chovů, a to po pěti podle plemen, a ty pak navštíví odborná komise, aby si doplnila informace o chovatelské praxi na místě.

Ve skupině chovatelů českého strakatého skotu se mezi pět nejlepších dostaly farmy Šedivec (Klas Nekoř a. s.), Radešínská Svratka (Proagro Radešínská Svratka, a. s.), Mirošov (Příkosická zemědělská a. s.), Libín (Zemědělské družstvo Libín) a VKK Rváčov (ZEOS Lomnice a. s.). Z chovatelů holštýnského skotu se pěti nejlepšími staly farmy Tlumačov (ZOD Mrákov), VKK Jevíčko (Hanácká zemědělská společnost Jevíčko a. s.), VKK Batelov (Družstvo Vlastníků Batelov), VKK Luková (Zemědělské obchodní družstvo Žichlínek) a Pernarec (Úněšovský statek, a. s.).*

Podrobnější informace v časopisu Náš chov 5/2017 a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *