08.07.2014 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na návštěvě v Kasejovicích

Agrochov Kasejovice-Smolivec, a. s., hospodaří na rozhraní Jihočeského a Plzeňského kraje na výměře tři tisíce hektarů zemědělské půdy, z níž asi 1800 ha připadá na půdu ornou. Podle slov předsedy představenstva Ing. Františka Sedláka je rostlinná produkce podřízena živočišné, o čemž vypovídá i vysoké procento trvalých travních porostů. Na orné půdě pak značnou část plochy zabírá kukuřice, okolo 500 hektarů. Dále zde najdeme především obilniny a řepku.

Jak informoval Ing. Sedlák, v podniku vsadili na živočišnou výrobu, konkrétně na chov dojeného skotu. Aktuálně zde chovají 1250 krav, z toho 900 českých strakatých plemenic s průměrnou užitkovostí 7000 kg mléka a 350 holštýnek s dojivostí na krávu a rok o dva tisíce kilogramů vyšší. „Naše užitkovost nedosahuje maxima, kterého by se dalo u těchto plemen dosáhnout. My ale nezávodíme, nemusíme být za každou cenu na předních příčkách chovatelských žebříčků. Myslíme si, že je důležitá efektivita chovu, a k té patří také optimální zdravotní stav a dobrá reprodukce,“ přibližuje svoji filozofii předseda představenstva.
Další důležitou zásadou v chovu skotu je podle jeho slov jednoduchost. „Je nutné, aby byly úkony prováděné ošetřovateli a dojiči maximálně jednoduché a co možná neměnné. Krávy, a vlastně i lidé, nemají rádi přílišnou složitost,“ dodává Ing. Sedlák s poukazem na to, že i krmná dávka pro dojnice je založena na co nejmenším počtu potřebných komponentů. A pochlubil se, že objemná krmiva umí v Kasejovicích vyrobit i bez použití konzervačních přípravků: „Když je zvládnutá technologická kázeň, jde to,“ je přesvědčen František Sedlák.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down