20.02.2019 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na návštěvě v Podkrkonoší

Pilníkov (německy Pilnikau či Pilsdorf) je město nacházející se v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji, zhruba 7,5 km jihozápadně od Trutnova. Leží v Krkonošském podhůří (podcelek Podkrkonošská pahorkatina, okrsek Trutnovská pahorkatina), na středním toku Pilníkovského potoka, do něhož uprostřed města ústí potoky Starobucký a Prkenný.

V roce 1949 bylo v Pilníkově založeno JZD prvními 15 družstevníky. Během krátké doby do něho přešel zbytek hospodářů z obce. Mezi lety 1954–1959 byly v obci Pilníkov vystavěny pro potřebu JZD kravíny, skladovací prostory, drůbežárny a jiná zařízení. Po sametové revoluci JZD zaniklo a hospodaření přešlo do převážně soukromých rukou.

Jedněmi ze soukromě hospodařících zemědělců v Pilníkově je rodina Skutilů. Historie rodinné farmy se začala psát v roce 1991, kdy Ing. Karel Skutil starší, dříve hlavní zootechnik ve zmiňovaném JZD, nakoupil spolu se svým otcem první dojnice. V restitucích získala rodina stodolu a stáj a nová éra hospodaření mohla začít.

Jak říká Ing. Karel Skutil, první dojnice byly plemene české strakaté a bylo jich 60. „Začátky nebyly jednoduché, museli jsme i nakupovat krmení. Postupem času jsme zakoupili nebo pronajali další hektary,“ komentuje chovatel.

Dojnice potřebovaly nové prostory, a tak v roce 1994 vybudovali Skutilovi roštovou stáj a kryté silážní žlaby. Součástí pochopitelně byla také dojírna, do které se z počátku přiváděly trochu nedůvěřivé krávy zvyklé na řetěz. Brzy si však v tandemové dojírně pro dva x tři kusy zvykly. Dojírna je v provozu stále, jen před deseti lety došlo k výměně technologie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down