22.11.2019 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na ovčácké konferenci se řešilo zdraví zvířat

Zdravotní problematika v chovech malých přežvýkavců, zahrnující jak aktuální nákazovou situaci v tuzemsku a v Evropě, tak i preventivní opatření minimalizující rizika zavlečení nebezpečných nákaz na farmu, se stala ústředním tématem konference, kterou v Koutech u Ledče nad Sázavou uspořádal Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s. Na uvedené téma vystoupili přednášející ze Státní veterinární správy, Veterinární a Farmaceutické univerzity Brno a z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství Brno.

Mgr. Kristýna Slámová z odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Státní veterinární správy seznámila přítomné chovatele ovcí a koz se změnami v Metodice kontroly zdraví a nařízené vakcinace pro rok 2020 a s aktuální nákazovou situací v Evropě.
„Rozsah a podmínky vyšetření u ovcí a koz jsou prakticky stejné jako v předchozím roce. V chovech ovcí se tak stále vyšetřuje na brucelózu, klusavku a maedi–visnu a Qhorečku. U plemenných zvířat umístěných ve střediscích pro odběr spermatu se od loňského roku pokračuje v monitorování epididymitidy beranů, brucelózy a border choroby ovcí. V chovech koz se kromě již zmiňované brucelózy, klusavky, Qhorečky ještě sledují tuberkulóza a artritida a encefalitida koz. Ve střediscích pro odběr spermatu se u plemenných kozlů dělají zdravotní zkoušky na epididymitidu beranů, brucelózu a border chorobu ovcí. Pokud jde o genotypizaci, provádí se u plemenných zvířat v kontrole užitkovosti, přičemž chov musí být prostý maedi–visna na základě vyhodnocení laboratorního vyšetření z předešlých let. Pokud jde o nákazovou situaci v Evropě, letos nebyl hlášený žádný výskyt moru malých přežvýkavců, s nímž se potýkají v Turecku, ale i v ostatních státech v Asii, dále Africe a na Blízkém a Středním východě. Aktuální nákazou, která komplikuje obchodování se zvířaty je bluetongue neboli katarální horečka ovcí. Česká republika je sice od roku 2013 prostá tohoto onemocnění, ale například v Belgii, Německu, Řecku, Itálii, Španělsku a nově i ve Švýcarsku představuje velký problém,“ konstatovala Mgr. Kristýna Slámová.
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down