08.03.2017 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na podporu slabých selat

Ve snaze vytěžit maximum z genetického potenciálu prasnic a zefektivnit produkci se chovatelé snaží zachránit každé narozené selete. Tedy i ta malá a slabá, jejichž počet se s narůstající velikostí vrhu zvyšuje. Rostoucí reprodukční produktivita prasnic však s sebou často nese nedostatečnou produkci mléka.

Naštěstí jsou na trhu přípravky pro podporu slabých selat v kritickém období po narození. Jsou to například směsi z vaječných bílků obsahující jednak imunoglobuliny, energetickou složku a vitamíny, jednak probiotika nezbytná pro udržení mikrobiální rovnováhy zažívacího traktu. Kromě uvedené složky vajec jsou hlavními komponenty směsi také sušené odstředěné mléko, jednoduché cukry a rostlinné oleje. Směs lze seleti podávat perorálně v dávce několika mililitrů potom,  co přijme nezbytnou dávku mleziva.
Od prvního dne po narození lze selatům přilepšovat mléčnými směsmi, které plně kryjí jejich nutriční potřebu a současně podporují účinky mleziva a mléka od prasnice. Podávají se v kašovité formě, kterou selata preferují. Přitom musí být kaše ohřátá na odpovídající teplotu. Samozřejmostí je pravidelné podávání čerstvého krmiva a dodržování vysoké úrovně hygieny nejen v použitých krmných miskách či korytech, ale i jejich okolí. Je to proto, že se tyto směsi vzhledem k vysokému obsahu živin a vody rychle kazí a stávají se živnou půdou pro pomnožení nežádoucích mikroorganismů. S použitím uvedených krmiv, která představují doplňkovou výživu k mléku prasnice, se u selat dosahuje lepší růstové schopnosti, snižuje se mortalita, zjednodušuje se jejich přechod na pevné krmivo a současně se zvyšuje příjem krmiva po odstavu. Uvedené doplňkové krmné směsi se využívají při nedostatku mléka u prasnice, při vysokém počtu selat nebo velmi časném odstavu selat, ale i na podporu slabých selat v době odstavu.
Uvádí se, že ve vrzích s méně než 13 selaty je prasnice svým mlékem schopna krýt požadavky selat na živiny pouze v prvním týdnu laktace. Proto se od druhého týdne po porodu selata přikrmují. V malých dávkách se prestarterová krmná směs začíná selatům podávat již od třetího, respektive pátého dne po narození, aby si navykla na její příjem. Kromě odpovídajícího obsahu kvalitních živin prestartery obsahují atraktanty, které lákají selata k ochutnání a následně pravidelnému příjmu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down