Snahou každého chovatele je získat co nejvyšší počet zdravých a prosperujících telat, zejména jalovic s budoucí vysokou užitkovostí. Ale protože novorozená telata nemají zcela zralý imunitní systém, jsou náchylná k infekcím. Předpokladem úspěchu je optimální průběh porodu, dobrý imunitní systém telat, správná výživa pro rozvoj gastrointestinálního traktu a mikroflóry a konečně vyhovující ustájení.
O významu kolostra, principech pasivní a aktivní imunity, ale i o možnostech podpory imunity a zdraví trávicího traktu telat hovořila na semináři pro chovatele skotu v Němčicích u Kolína MVDr. Zuzana Machovcová, Ph.D., z firmy ADDICOO GROUP, s. r. o.
„Z hlediska prosperity telat je klíčové zajistit zejména optimální zdraví střev, protože právě to je místo, kde se nachází 70 % imunitních buněk. Pokud teleti nevytvoříte dostatečnou imunitní ochranu tím, že ho zásobíte imunoglobuliny obsaženými v mlezivu, začne trpět průjmem, který je na farmách důvodem vysokých ztrát. Telata se rodí bez vlastních protilátek kvůli struktuře placenty, která neumožňuje přestup mateřských protilátek. V kolostru je nejvíce zastoupen imunoglobulinový izotyp IgG. Vypití dvou litrů kolostra s dostatkem imunoglobulinů do dvou hodin po porodu zajistí teleti během čtyřiadvaceti hodin hladinu protilátek srovnatelnou s hladinami dospělých zvířat. Kvůli nedostatečnému přenosu kolostrálních protilátek však může docházet k selhání pasivní imunity u telat. Celosvětově se tento problém vyskytuje až u 37 % telat,“ uvedla MVDr. Machovcová.
Co se ale stane, pokud je střevní bariéra narušená nebo nějaká součást imunitního sytému nefunguje? V takovém případě jsou nejčastějším problémem průjmy, které představují nejvýznamnější příčinu nemocnosti a úmrtnosti telat před odstavem. Často mají multifaktoriální příčiny.
„Infekční průjmy vyvolávají například kryptosporidie, často i v kombinaci s viry, dále rotaviry a koronaviry, klostridie, E. coli, giardie či plísně. Z neinfekčních příčin průjmů je namístě jmenovat chyby v krmení, dyspepsii, což je porucha sekrece, resorpce a motoriky slezu a střev s následným nechutenstvím, průjmy a rychle se rozvíjející dehydratací, dále dysbalanci živin, nevhodné složení mléčných náhražek obsahující rostlinné proteiny a antinutriční faktory a konečně medikaci telat antibiotiky. Podporou zdraví trávicího traktu dosáhnete u telat vyššího přírůstku, snížíte úhyn a náklady na medikaci, zvýšíte kvalitu produkce a tím ve finále zlepšíte ekonomiku,“ shrnula dále přednášející.
K podpoře gastrointestinálního traktu (GIT) slouží mlezivové náhražky, mlezivové doplňky, probiotika, probiotika, esenciální oleje a monoglyceridy. MVDr. Machovcovou prezentovaný přípravek Fortibac® MT, který vyvinula firma ADDICOO GROUP, s. r. o., je určený do mléka nebo mléčných náhražek pro telata. Obsahuje účinný komplex modifikovaných organických kyselin, respektive monoglyceridů, které snižují výskyt poruch trávení a průjmových onemocnění. Obsažené estery mastných kyselin jsou účinné v celém trávicím traktu, a to v rozsahu od pH 2,5 v žaludku až po pH 7 ve střevě. Díky komplexnímu antibakteriálnímu účinku je riziko vzniku rezistence velmi nízké. Vedle antibakteriálního efektu mají současně příznivý vliv na integritu střeva a mají imunologický účinek.*