Na podporu zdraví trávicího traktu telat

Snahou každého chovatele je získat co nejvyšší počet zdravých a prosperujících telat, zejména jalovic s budoucí vysokou užitkovostí. Ale protože novorozená telata nemají zcela zralý imunitní systém, jsou náchylná k infekcím. Předpokladem úspěchu je optimální průběh porodu, dobrý imunitní systém telat, správná výživa pro rozvoj gastrointestinálního traktu a mikroflóry a konečně vyhovující ustájení.

O významu kolostra, principech pasivní a aktivní imunity, ale i o možnostech podpory imunity a zdraví trávicího traktu telat hovořila na semináři pro chovatele skotu v Němčicích u Kolína MVDr. Zuzana Machovcová, Ph.D., z firmy ADDICOO GROUP, s. r. o. 

MVDr. Zuzana Machovcová, Ph.D.
MVDr. Zuzana Machovcová, Ph.D.

„Z hlediska prosperity telat je klíčové zajistit zejména optimální zdraví střev, protože právě to je místo, kde se nachází 70 % imunitních buněk. Pokud teleti nevytvoříte dostatečnou imunitní ochranu tím, že ho zásobíte imunoglobuliny obsaženými v mlezivu, začne trpět průjmem, který je na farmách důvodem vysokých ztrát. Telata se rodí bez vlastních protilátek kvůli struktuře placenty, která neumožňuje přestup mateřských protilátek. V kolostru je nejvíce zastoupen imunoglobulinový izotyp IgG. Vypití dvou litrů kolostra s dostatkem imunoglobulinů do dvou hodin po porodu zajistí teleti během čtyřiadvaceti hodin hladinu protilátek srovnatelnou s hladinami dospělých zvířat. Kvůli nedostatečnému přenosu kolostrálních protilátek však může docházet k selhání pasivní imunity u telat. Celosvětově se tento problém vyskytuje až u 37 % telat,“ uvedla MVDr. Machovcová.

Pokud zažívání nefunguje, jak má

Co se ale stane, pokud je střevní bariéra narušená nebo nějaká součást imunitního sytému nefunguje? V takovém případě jsou nejčastějším problémem průjmy, které představují nejvýznamnější příčinu nemocnosti a úmrtnosti telat před odstavem. Často mají multifaktoriální příčiny.

„Infekční průjmy vyvolávají například kryptosporidie, často i v kombinaci s viry, dále rotaviry a koronaviry, klostridie, E. coli, giardie či plísně. Z neinfekčních příčin průjmů je namístě jmenovat chyby v krmení, dyspepsii, což je porucha sekrece, resorpce a motoriky slezu a střev s následným nechutenstvím, průjmy a rychle se rozvíjející dehydratací, dále dysbalanci živin, nevhodné složení mléčných náhražek obsahující rostlinné proteiny a antinutriční faktory a konečně medikaci telat antibiotiky. Podporou zdraví trávicího traktu dosáhnete u telat vyššího přírůstku, snížíte úhyn a náklady na medikaci, zvýšíte kvalitu produkce a tím ve finále zlepšíte ekonomiku,“ shrnula dále přednášející. 

Podporou zdraví trávicího traktu lze u telat předcházet průjmovým onemocněním
Podporou zdraví trávicího traktu lze u telat předcházet průjmovým onemocněním

Na podporu GIT

K podpoře gastrointestinálního traktu (GIT) slouží mlezivové náhražky, mlezivové doplňky, probiotika, probiotika, esenciální oleje a monoglyceridy. MVDr. Machovcovou prezentovaný přípravek Fortibac® MT, který vyvinula firma ADDICOO GROUP, s. r. o., je určený do mléka nebo mléčných náhražek pro telata. Obsahuje účinný komplex modifikovaných organických kyselin, respektive monoglyceridů, které snižují výskyt poruch trávení a průjmových onemocnění. Obsažené estery mastných kyselin jsou účinné v celém trávicím traktu, a to v rozsahu od pH 2,5 v žaludku až po pH 7 ve střevě. Díky komplexnímu antibakteriálnímu účinku je riziko vzniku rezistence velmi nízké. Vedle antibakteriálního efektu mají současně příznivý vliv na integritu střeva a mají imunologický účinek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down