14.04.2023 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na rozhraní jižní Moravy a Vysočiny

V obci Sejřek na rozhraní jižní Moravy a Vysočiny, v nadmořské výšce 530 m n. m. hospodaří se svou rodinou člen Asociace soukromého zemědělství Žďár nad Sázavou Petr Soukup. V blízkosti jejich statku se nachází mimořádně zachovalý středověký hrad Pernštejn, který byl od konce 13. století základnou pánů z Pernštejna. Řadí se mezi nejvýznamnější moravské hrady a od roku 1995 je památkově chráněný.

 

V Sejřku sedlačil před kolektivizací dědeček dnešního hospodáře František Soukup na deseti hektarech polí a třech hektarech lesa. Po revoluci navázal na jeho odkaz tatínek Petra Soukupa – Bohumil, který se ve svých téměř 90 letech raduje z pokroků, jaké hospodářství za tu dobu udělalo, a je svému synovi stále rádcem a pomocníkem.

„JZD v minulosti postavilo na dvou hektarech našich pozemků budovy, které jsou nyní ve vlastnictví obce. My jsme si proto, a jsme tomu rádi, vybudovali na náhradních pozemcích vlastní areál,“ vysvětluje Petr Soukup.

 

Změna zaměření

Rodina se do roku 2001 věnovala i chovu mléčného skotu o počtu 15 krav s dodáváním mléka do velkomeziříčského Lacrumu. Nevyhovující prostory s vazným ustájením a rovněž stále větší zájem lidí o hovězí maso z farmy byly ale hlavní příčinou rozhodnutí zaměřit se výhradně na chov masného skotu. Tomu se Soukupovi věnují již mnoho let, v roce 2005 postavili první zimoviště a v loňském roce pak svépomocí velice moderní, prostornou stáj s kamerovým systémem, z níž mohou zvířata libovolně chodit na pastvinu.

Základní stádo tvoří 60 krav s podílem krve charolais 95 až 98 % a plemenný býk tohoto plemene, celkem je nyní na statku asi 135 kusů skotu. Část jaloviček si hospodáři ponechávají, zbytek prodávají jako zástav a býci se vykrmují. „Před dvěma lety jsme na farmě vybudovali bourárnu, lidé si oblíbili desetikilové balíčky hovězího masa. Ročně takto prodáme zhruba 12 býků. Jatka v Mitrově máme blízko, pět kilometrů, odtud odvezeme čtvrtě a ty pak u nás rozbouráme,“ informuje chovatel.

 

Rostlinná výroba

K zajištění krmivové základny slouží část ze 170 hektarů pozemků v 58 půdních blocích, které rodina obhospodařuje. Sedmdesát z nich je vlastních, 90 ha tvoří trvalé travní porosty, zbytek orná půda. Na té Soukupovi pěstují pšenici, ječmen a triticale, věnují se i pěstování semen na množení pro společnosti Oseva a Elita semenářská. Zdejší oblast trápí dlouhodobě nedostatek srážek a také škody způsobované zejména divokými prasaty. „Vzhledem ke kůrovcové kalamitě se zvěř stěhuje z lesů do polí, proto je zhola nemožné, abychom pěstovali třeba kukuřici. Dost nás tato situace trápí,“ říká hospodář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down