Na Ukrajině budou postaveny tisíce mléčných farem

Do roku 2027 by mohlo být na Ukrajině vybudováno až 5000 nových mléčných farem s grantem OSN ve výši 1 miliardy ukrajinských hřiven UAH (18 milionů USD). To řekl Michail Korilkevich, prezident Ukrajinské družstevní federace. Vystoupil 13. února na tiskové konferenci v Kyjevě. Program má vytáhnout ukrajinský mlékárenský průmysl z hluboké deprese.

Na tiskové konferenci zaznělo, že v roce 2019 zaznamenali zhoršení krize v mlékárenském průmyslu. Pokles počtu dojnic měl za následek pokles produkce surového mléka. Nové farmy by mohly přidat do ukrajinského HDP 12 miliard UAH (215 milionů USD). Nový program by se zaměřil na tzv. dvorkové nebo rodinné farmy. Cílem je zřídit nejmodernější farmy, které by se mohly stát základem zlepšení vývoje budoucího ukrajinského mlékárenství. OSN má zájem o rozvoj mlékárenského průmyslu na Ukrajině, protože země má jeden z nejnižších výrobních nákladů na litr mléka na světě. Nový program je jedním z opatření zaměřených na zvýšení celosvětové produkce mléka do roku 2030 s cílem uspokojit rostoucí poptávku. Celková populace dojnic na Ukrajině klesla na 2,7 milionu kusů v roce 2019 a bohužel se stále snižuje.

Propastné výsledky

Produkce mléka na Ukrajině se v roce 2019 snížila na 9,8 milionu tun, což byla nejnižší úroveň produkce od získání nezávislosti, jak uvádí zpráva z výzkumu provedeného Státní statistickou službou Gosstat. Díky tomu Ukrajina snížila vývoz mléčných výrobků o 33 % ve srovnání s předchozím rokem na 541 000 tun. Dovoz vyskočil o 90 % na 335 000 tun.  V roce 2019 zaznamenali zhoršení krize v mlékárenském průmyslu. Klesající populace dojnic a produkce mléka brzdily vývoz a přispěla ke zvýšení dovozu. V roce 2020 bude produkce mléka na Ukrajině dále klesat o 4 %. Na velkých zemědělských farmách je chováno 1,1 milionu a na rodinných 1,6 milionu dojnic. Ukrajina může do roku 2030 snížit produkci mléka na 8,5 milionu tun, jak uvádí ve svém prohlášení Ukrajinský institut agrární ekonomiky.

Na vině je Evropská unie

Ukrajinská vláda by měla podporovat mlékárenský průmysl především zavedením některých dovozních omezení, jak řekl Vadim Chagarovsky, předseda ukrajinské unie producentů mléka místní zpravodajské síti Unian. Ukrajina by měla nejprve zavést odvetné kvóty na dovoz mléka a mléčných výrobků z EU. To je podle něho běžná praxe v globálním obchodu. „Například USA zavedly dovozní kvótu na 2 % svého domácího trhu s mlékem, zatímco Turecko podrobilo dovážené mléčné výrobky celnímu sazbě 180 %,“ uvedl Chagarovsky a dodal, že pokud se v tomto ohledu nic neudělá, během několika let může dovoz nakonec zabít mlékárenský průmysl na Ukrajině.*

Zdroj: www.dairyglobal.net, ledna 2020

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down