Na Vysočině byl potvrzen račí mor

Od 18. září jsou na říčce Bystřice v okrese Žďár nad Sázavou v platnosti mimořádná veterinární opatření k zabránění šíření račího moru. Na základě vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze, které prokázalo původce nákazy ve vzorcích uhynulých raků, ho vydala Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina.

Kvůli račímu moru Krajská veterinární správa ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správním obvodem obce s rozšířenou působností Bystřice nad Pernštejnem a Moravským rybářským svazem vymezila ochranné pásmo. A to na celém úseku toku říčky Bystřice, respektive od výtoku z Domanínského rybníka až do místa, kde se vlévá do řeky Svratky.

Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze prokázalo ve vzorcích uhynulých raků původce račího moru
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze prokázalo ve vzorcích uhynulých raků původce račího moru

Opatření proti račímu moru

V rámci mimořádných veterinárních opatření se zde zakazuje přemísťovat ryby a další vodní živočichy z ochranného pásmo do jiných vod. V odůvodněných případech může Krajská veterinární správa vydat výjimku. Rybáři, kteří budou v ochranném pásmu lovit ryby, musí po ukončení lovu mechanicky očistit a vydezinfikovat svoje rybářské náčiní. Informace o nákaze a o možnostech prevence jejího šíření pro rybáře a veřejnost jsou uvedeny na informačních tabulích, které Agentura ochrany přírody a krajiny umístila v ochranném pásmu. Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina uložit pokutu. Mimořádná veterinární opatření budou v platnosti šest měsíců.

Mezi původní evropské druhy raků patří i rak říční
Mezi původní evropské druhy raků patří i rak říční

Co je račí mor

Račí mor je závažné infekční plísňové onemocnění, které napadá evropské raky a způsobuje jejich úhyny. Zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, které jsou na rozdíl od původních evropských raků vůči nákaze odolné. Účinná léčba neexistuje. Račí mor způsobuje oomyceta Aphanomyces astaci, která jiné živočichy neohrožuje. Plíseň, jež roste rakům na těle, uvolňuje do vody pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Spory mohou přežívat ve vodě několik týdnů i měsíců. K šíření přispívá například vypouštění raků z akvárií do vodních toků, ale i ryb, které pobývaly v kontaminované vodě. Spory se mohou šířit i na rybářském náčiní. K přenosu nemoci stačí i voda infikovaná zoosporami či mokré předměty, jako jsou například sítě, holínky atd.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down