21.12.2023 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na výživu se díváme jinak

V Semčicích v okrese Mladá Boleslav hospodaří na 1500 hektarech farma Zemědělská výroba Heřmanský, s. r. o. Je to úspěšný podnik navazující na práci svého zakladatele, Ing. Josefa Heřmanského, CSc., který začínal hospodařit v roce 1995 jako fyzická osoba. Dnes jej vede vnučka zakladatele Ing. Lucie Janečková Heřmanská.

Na orné půdě se pěstují podle Lucie Janečkové Heřmanské především obilniny, zejména pšenici potravinářskou a sladovnický ječmen a okrajově krmné obiloviny. Dále je do osevního postupu zařazena řepka, vojtěška a kukuřice pěstovaná jak na siláž, tak na zrno. Pěstují i cukrovku, která má pro tuto oblast historický význam. Menší výměru pak zaujímá sója a mák.

Organizaci rostlinné výroby napomáhá, že v Semčicích disponují vlastní posklizňovou linkou se skladovací kapacitou 8000 tun. Sklizeň jednotlivých komodit probíhá jak vlastními silami, tak s využitím služeb.

O výživu skotu se v Semčicích poslední dva roky stará Ing. Otakar Švec ze společnosti Fides Agro
O výživu skotu se v Semčicích poslední dva roky stará Ing. Otakar Švec ze společnosti Fides Agro

Plemeno holštýn

Semčické stádo vzniklo okolo roku 1995 dovozem vysokobřezích jalovic z Francie. Dnes se na farmě chová 474 holštýnských dojnic s průměrnou užitkovostí 10 643 kilogramů mléka za normovanou laktaci, s obsahem tuku 3,61 % a bílkovin 3,41 %. Jak komentuje zootechnik Daniel Fér, oproti minulému kontrolnímu roku došlo k navýšení užitkovosti o 150 kilogramů na krávu. Zvýšil se také počet normovaných laktací: „Po stavbě nové stáje pro dojnice v roce 2020 jsme potřebovali doplnit stavy. Navyšovali jsme je jak z obratu stáda, tak nákupem vysokobřezích jalovic v letech 2021 a 2022. Letos už máme stabilizovaný počet dojnic, takže jsme naopak mohli 32 vysokobřezích jalovic prodat,“ uvedl Fér. Na dobré úrovni jsou v chovu i ukazatele reprodukce, březost u jalovic činí 61 procent, u krav je pak na 42 procentech (47 % celkem).

Servis perioda je 108 dní, mezidobí 389,7 dne a průměrný laktační den je na úrovni 164 dní. Inseminační interval činí 76 dní a index zabřezávání je na úrovni 1,91. Na jedno narozené tele se „spotřebuje“ 2,11 inseminační dávky,“ komentoval reprodukční ukazatele Daniel Fér.

Při odchovu telat se v Semčicích využívají tzv. Milkbary, které se snadno udržují. Telata přijímají mléko pomocí dudlíků, což je pro ně lepší než pití z hladiny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down