31.05.2018 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nadstandardní certifikace biopotravin

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců na valné hromadě schválil zavedení nadstandardních směrnic a s tím související certifikaci biopotravin pro své farmáře. Tyto směrnice již běžně fungují v západních zemích, jako jsou Německo, Rakousko nebo například Francie, a zvyšují konkurenceschopnost místních bioproduktů na trhu.

V současnosti v České republice není žádný nadstandard pro kvalitu biopotravin zaveden, na trh se tak mohou dostávat také biopotraviny ze zahraničí, které sice mají certifikát bio, ale nemusí splňovat standardy či požadavky lokálního trhu. Pokud se tak farmář zaváže dodržovat nadstandardní biocertifikaci, která je přísnější a více dbá například na transporty zvířat nebo lokálnost produktu, stává se konkurenceschopnějším na evropském trhu a zákazník se zase může spolehnout na vyšší kvalitu takových produktů.

„Nadstandardy, které bychom chtěli postupně zavádět, plně odpovídají těm v Německu. Tam je nadstandardní certifikace bioproduktů daná svazem, ve kterém se místní farmáři sdružují, naprosto běžná. V Česku se zatím nic takového neděje a my v našem svazu chceme tyto nadstandardní požadavky uvést do praxe. V souvislosti s nadstandardy tak zaručujeme našim farmářům lepší odbyt i finanční podmínky na evropském trhu. Zákazníci tím na druhé straně získávají kvalitní produkty, za které se zaručuje přímo náš svaz,“ uvedla manažerka svazu Kateřina Urbánková k nadstandardní certifikaci.

Ze členů PRO-BIO splňuje momentálně požadavky nadstandardní certifikace přibližně 30 farem zaměřených na mléčnou produkci a v budoucnu se tyto požadavky rozšíří na producenty obilovin, masa, zeleniny a ovoce.

Pro farmáře, kteří jsou členy PRO-BIO, bude splnění nadstandardní biocertifikace zatím nepovinné a je pouze možností, jak se stát konkurenceschopnějšími na evropském trhu. V budoucích letech (5 až 10 let) by však představitelé svazu rádi dosáhli na povinný nadstandard bioprodukce pro všechny členy.

Více si přečtete v květnovém Farmáři*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down