03.09.2020 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nadstavba, kterou nenajdete všude

Přímo v Jablunkově, kde dříve hospodařil Konvent sester alžbětinek, a kde bylo za minulého režimu středisko živočišné výroby místního JZD, které zde postavilo teletník, se již takřka tři desítky let věnuje zemědělské činnosti Ekofarma Rucký z Asociace soukromého zemědělství Těšínské Slezsko. Nese jméno svých zakladatelů – manželů Marie a Ivana Ruckých, po nichž farmu v roce 2006 převzala jejich dcera Renata Stefková, a dnes tu již několik let čile sedlačí tři z jejích čtyř dětí – Lucie, Tomáš a Jan. Na jejich počínání stále bedlivě dohlíží babička Marie, ale může být bez obav, vedou si přímo skvěle.

„Pracovali jsme s manželem jako technici v JZD Jablunkov a po jeho rozpadu v roce 1990 nás ani nenapadlo, že bychom měnili obor. Chtěli jsme v zemědělství, kterému jsme se věnovali po celý život, zůstat, proto logicky následoval pronájem prvních hektarů půdy a koupě zdejšího teletníku. Nejprve jsme se zaměřili na chov drůbeže, poté jsme měli několik mléčných krav, ale byl velký problém s odvozem mléka. A to byl hlavní impuls k přechodu na chov masného skotu, který tvoří základ živočišné výroby naší rodinné farmy dodnes. Od počátku hospodaříme v ekologickém režimu, v němž jsem již před těmi skoro třiceti lety viděla smysl a budoucnost,“ říká Marie Rucká.

Rodině se postupně podařilo navýšit výměru až na dnešních 150 hektarů trvalých travních porostů, které jsou z větší části pronajaté s takřka nulovou možností její koupě. Stejně jako ostatní kolegy sedláky, i Stefkovi tato skutečnost trápí a do budoucna znejišťuje, obzvláště s přihlédnutím k masivní výstavbě rodinných domků v okolí. Obhospodařované pozemky se nacházejí ve čtyřech katastrech – Bukovec, Jablunkov, Mosty a Návsí, a to v nadmořské výšce v rozmezí od 400 až nad 600 metrů. Velmi dobré strojové vybavení umožňuje bratrům Tomášovi a Janovi, kteří mají rostlinnou výrobu na starosti, zvládnout veškeré práce spojené hlavně se sklizní bez cizí pomoci.

„K nákupu techniky nám zčásti dopomohl dotační titul pro mladé začínající zemědělce, ale i program LEADER, z něhož jsme čerpali prostřednictvím místní akční skupiny,“ informuje Lucie.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down