16.11.2023 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nákazová situace v chovech ovcí a koz

Nákazová situace v chovech ovcí a koz byla obsahem vystoupení ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda na ovčácké konferenci, kterou Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s., již několik let po sobě plánuje do prostor kongresového centra hotelu Luna v Koutech u Ledče nad Sázavou. Asi sedmdesát účastníků dvoudenní akce si tak mohlo vyslechnout aktuální informace týkající se nákazové situace v sektoru chovu malých přežvýkavců u nás a v Evropě i navrhovaných změn v metodice kontroly zdraví zvířat pro rok 2024, která se teprve projednává.  

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád na úvod svého vystoupení předeslal, že celosvětově patříme k zemím s velmi dobrou nákazovou situací. Získání nákazových statusů, které jsou podmíněny splněním podmínek Evropské komise, respektive Světové organizace pro zdraví zvířat (WOAH), není snadné. Získané statusy chovatelům usnadňují obchodování jak v rámci společného trhu Evropské unie, tak i se třetími zeměmi.

MVDr. Zbyněk Semerád
MVDr. Zbyněk Semerád

Status zanedbatelného rizika ke klasické klusavce

Česká republika již dlouho usiluje o status zanedbatelného rizika ke klasické klusavce, která byla v našich chovech ovcí potvrzena v roce 2008. Státní veterinární správa podala v květnu loňského roku Evropské komisi žádost o udělení statusu zanedbatelného rizika ke klasické klusavce pro celé území České republiky. Evropská komise si ve druhé polovině roku 2022 vyžádala doplňující informace k některým bodům a sdělila, že Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) bude vypracovávat vědecké stanovisko k uvedené žádosti, jehož zveřejnění se očekává během nadcházejících týdnů. V návaznosti na stanovisko EFSA by Evropská komise měla rozhodnout o udělení statusu.

„Věříme, že udělení statusu by mohlo být realizováno v roce 2024. Teprve po získání statusu můžeme udělat změny na TSE v metodice zdraví zvířat. Zatím ale kvůli splnění podmínek pro udělení a následně i udržení statusu potřebujeme vyšetřit asi tři tisíce zvířat,“ uvedl MVDr. Semerád.

Nákazová situace u ovcí a koz

Pokud jde o aktuální nákazovou situaci v České republice v oblasti kontroly zdraví ovcí a koz, Státní veterinární správa vychází z výsledků povinného monitoringu nákaz prováděného v rámci metodiky kontroly zdraví zvířat za roky 2022 až 2023.

„V případě brucelózy ovcí a koz, stejně jako klusavky a tuberkulózy koz jsme byli bez výskytu pozitivních případů. Maedi-visna byla v roce 2022 potvrzena u pěti zvířat na třech hospodářstvích, což oproti předešlým letům představuje zlepšení nákazové situace. Další vyšetření tak v rámci metodiky kontroly zdraví zvířat proběhne až v roce 2025. Protože artritida a encefalitida koz byla ve sledovaném období také bez výskytu pozitivních případů, další vyšetření je podle metodiky naplánované až za dva roky. Katarální horečka ovcí se povinně monitoruje pouze u skotu. Nicméně Státní veterinární ústavy vyšetřili na katarální horečku ovcí a koz v roce 2022 více než 370 vzorků, z toho 207 metodou ELISA a 164 vzorků metodou PCR, přičemž všechna vyšetření byla negativní. Lze tak konstatovat, že nákazová situace v chovech ovcí avkoz je velmi dobrá,“ konstatoval ústřední ředitel SVS ČR.*

Nákazová situace v tuzemských chovech malých přežvýkavců je velmi dobrá
Nákazová situace v tuzemských chovech malých přežvýkavců je velmi dobrá

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down