Národní šampionát na Sommet de l' Elevage pro ovce ile de France

Na veletrh přivezli své ovce plemene ile de France chovatelé ze čtrnácti farem a bylo jich celkem 180. Farmy hospodaří v oblasti severovýchodně od Paříže, kde má plemeno svůj původ, ale také z departementů Côte d'Or a Allier. Plemeno je nyní rozšířeno na všech pěti kontinentech. Ve Francii se chová celkem 230 000 bahnic tohoto plemene a v roce 2015 dosáhla průměrná plodnost bahnic u průměrných chovatelů 184 %, přičemž u těch nejlepších to bylo 204 %.

Dalším prezentovaným plemenem byly ovce lacaune, univerzální místní plemeno s více směry užitkovosti. Ovce lacaune lait jsou chovány pro produkci mléka pro zpracování sýrů, zejména pro výrobu sýrů Roquefort a Pérail. Selekce je orientovaná z 50 % na produkční vlastnosti (množství a kvalita mléka) a 50 % na funkční vlastnosti (počet somatických buněk v mléce a tvar vemene). Ovce lacaune viande se používají k produkci jehňat, například odchovávaných pod bahnicí jako Agneau Fermier Label Rouge. Stádo plemene lacaune viand tvoří ve Francii 250 000 ovcí.

V hale u ovcí se kromě národní přehlídky plemene ille de France hodnotila plemena sufolk, texel, charollais, lacaune, romane, vendeen, berrichon du cher, bleu du Maine, bizet, charmoise a dorset. Proběhl také aukční prodej beranů hampshire a suffolk.

Rovněž se představily alpská a sánská koza. Diváky zajímaly ukázky práce psů při pasení ovcí a inovativní vybavení pro manipulaci s ovcemi stejně jako soutěže ve stříhání ovcí. V hale bylo ustájeno na 400 ovcí.*

 Další informace z návštěvy veletrhu si přečtete v časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down