Nárůst salmonelózy, kampylobakteriózy

Hlášené případy kampylobakteriózy a salmonelózy, dvou nejčastějších zoonóz v Evropské unii, byly mírně vyšší v roce 2021, což je poslední rok, pro který jsou k dispozici údaje. Počet případů kampylobakteriózy vzrostl o 0,86 %, zatímco případů salmonelózy o 1,96 %. Na nárůsty je však třeba nahlížet v kontextu dvou hlavních událostí, které ovlivnily sběr dat v předchozím roce.

V roce 2020 Spojené království vystoupilo z EU, což vedlo ke snížení absolutního počtu hlášených případů. Dalším faktorem byla částečné nebo úplné uzavření spojené s covid-19, což pravděpodobně ovlivnilo expozici alimentárním patogenům.

Kampylobakterióza

Kampylobakterióza je od roku 2007 nejčastěji hlášenou zoonózou u lidí v EU. V roce 2019 se počet případů snížil a pokles byl zaznamenán i v roce 2020. V roce 2021 však byl zjištěn mírný nárůst počtu potvrzených případů. Více než 10 000 případů skončilo hospitalizací. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) uvádí, že monitorování Campylobacter za účelem zlepšení biologické bezpečnosti je nanejvýš důležité. Dodává, že cílem je podnítit opatření ke snížení jejich počtu na jatečně upravených tělech brojlerů, a tak zredukovat počet případů lidské kampylobaktérie v důsledku manipulace nebo konzumace kontaminovaného kuřecího masa.

Salmonelóza

Salmonelóza byla opět druhou nejčastější potravinovou zoonózou v EU. V roce 2021 došlo k mírnému nárůstu hlášených případů u lidí po historickém minimu případů v roce 2020 od zahájení hlášení v roce 2007. Počty případů lidských salmonel v EU byly vyšší než v roce 2021, avšak stále nižší než v předchozích letech. Pokud jde o případy v EU, podíl Salmonella enteritidis byl v poměru k celkovému počtu případů mnohem vyšší. Nejvíce hlášenými lidskými sérovary byly S. enteritidis a Salmonella typhimurium. Vejce a vaječné výrobky byly potvrzeny jako primární zdroj  salmonelózy v roce 2021, stejně jako v předchozích letech.

Zdroj: Poultry World

Podrobněji v časopisu Náš chov 4/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down