07.06.2013 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naše krávy jsou ještě spokojenější

Nedaleko Železného Brodu najdeme obec s jedním z nejkratších názvů v České republice – Bzí. Kromě architektury a sklářského průmyslu má v tomto regionu svoje místo i zemědělství, najdeme zde hned několik farem s chovem dojnic. Jedna z nich je právě v obci Bzí.
V prostorách bývalého zemědělského družstva na okraje obce sídlí již od roku 1993 rodinná farma Machačkových. Najdeme zde kromě dalších hospodářských budov také kravín, který farmáři získali jako vazný. Část budov a vybavení získali Machačkovi v restituci, část odkoupili.
V současnosti rodina obhospodařuje 270 hektarů zemědělské půdy, z níž je 60 ha půdy orné. Na ní se pěstuje především kukuřice na siláž (asi na 25 ha) a dále obilniny na krmný fond – zhruba 15 hektarů pšenice, stejná výměra ječmene a pět ha tritikale. Zrna obilovin si pak farmáři nechávají šrotovat formou služeb.
Osazenstvo původního kravína K-174 představovalo asi 100 holštýnských krav. Postupem času se na zdejší farmu nastěhovaly také české strakaté plemenice. Aktuálně je zde 87 krav obou plemen a 169 kusů skotu celkem. Rekonstruovaná stáj má však kapacitu větší, na 133 kusů, a proto se Machačkovi rozhodli navýšit stavy dojnic.
„V roce 2011 došlo na lámání chleba. Původní vazná stáj naprosto přestala vyhovovat, a tak jsme se rozhodli pro rekonstrukci a instalaci dojicího robota. S tím nám pomohla společnost BD Tech,“ říká Jindřiška Machačková. Podle jejích slov padla na automatický systém dojení volba především kvůli nedostatku kvalitních zaměstnanců, kteří by vykonávali standardní práci v dojírně. „Přece jen, v dojírně jsou potřeba minimálně dvě dojičky, někdo na nahánění, případně další pracovníci. Robota krávy navštěvují samy, a rády,“ usmívá se chovatelka.
A dodává, že ani s přechodem na tak diametrálně odlišný způsob chovu nebyly velké problémy. „V létě 2011 jsme měli dojnice na pastvě a dojili jsme provizorně ve stodole. V srpnu proběhla kolaudace a pak období, kdy jsme plemenice museli na dojení v robotu naučit. Kvůli nepřizpůsobivosti jsme ale byli nuceni vyřadit pouze jednu z nich,“ konstatuje chovatelka.
Výhodou při používání tohoto systému je výběr plemeníků zlepšujících parametry vemene, na který se na farmě Bzí spolu s firmou Natural zaměřili již před několika lety. „Pevně upnutá vemena se do robota lépe hodí,“ říká nejmladší z chovatelů, Tomáš Machačka.

Více informací si přečtete v Zemědělci v regionu pro Liberecký kraj

http://youtu.be/6aM-QybNPBk

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down