23.05.2016 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Natura Viva po jednadvacáté

Výstava Natura Viva letos v Lysé nad Labem oslavila jednadvacetiny. Hlavní pořadatelé (Českomoravská myslivecká jednota, Český rybářský svaz a Český svaz včelařů ve spolupráci s Výstavištěm Lysá nad Labem) pro všechny příznivce myslivosti, rybářství a včelaření připravili opět velmi zajímavý a pestrý program.

 

 

Stejně jako v uplynulých letech výstava, která letos proběhla ve dnech 18. až 22. května, nabídla jak odbornou prezentaci pořadatelských zájmových institucí, tak i bohatý doprovodný program.

Expozici Českomoravské myslivecké jednoty tvořila prezentace celé řady aktivit souvisejících s myslivostí. Nechyběli členové Klubu sokolníků s dravci a s ukázkami jejich výcviku, ani reprezentanti dalších klubů, respektive trubačů, vábičů, fotografů přírody a kynologů, kteří předvedli  své svěřence a zájemce seznámili s chovem loveckých psů.  Jestliže zejména myslivcům byla určena prezentace trofejí z honiteb České republiky,  pro ostatní  návštěvníky byly připravené expozice zaměřené na péči o zvěř. Myslivecké kino pod patronací Video klubu pak nabídlo záběry zvěře a živočichů, které se dají vidět při toulkách přírodou.

Prezentace rybářství, kterou zajišťovala Rada ČRS, vypovídala nejen o historickém vývoji, ale také o současnosti a perspektivách dalšího vývoje zájmového uskupení, které v současnosti sdružuje ve 483 místních organizací sedmi územních svazů čtvrt miliónu členů.

Český rybářský svaz, který obhospodařuje téměř 2300 rybářských revírů  o výměře 35 200 ha se ve své expozici věnoval prezentaci významných druhů ryb pro sportovní rybolov, ale i rybářských revírů všech územních svazů a Rady ČRS prostřednictvím mapy o rozměrech 4 x 2,25 m.  Posláním svazu ovšem není jen vykonávat rybářské právo ve smyslu zákona o rybářství, ale současně i provozovat akvakulturu, chránit přírodu, čistotu vod a životního prostředí, aktivně vychovávat děti a mládež ke správnému vztahu k přírodě a v neposlední řadě rozvíjet a popularizovat rybářský sport. Tradiční bazén s živými rybami tentokrát nahradila dvě akvária, která vkusně doplňovala rybářskou expozici.

„Návštěvníci si mohou na laserové 3D střelnici vyzkoušet simulaci regulačního odlovu kormorána velkého. Tato interaktivní prezentace byla  ještě doplněna o informační panely a videoprojekci. Novinkou je také simulátor na zdolávání ryb.  Jedná se o reálnou simulaci na zdolávání různých druhů sladkovodních ryb, například pstruha, lipana, kapra, štiky, okouna, candáta nebo i sumce, která je doplněna a synchronizována autentickými podvodními záběry na velkoplošné obrazovce znázorňujícími rybu během souboje. Stačí jen uchopit udici, vybrat lovenou rybu a můžete začít svůj souboj. Nejen praktičtí rybáři, ale i úplní začátečníci nebo nerybáři tak mohou zažít pocit, když zabere ryba i v trofejních velikostech. Kromě druhu ryby si  zájemce může vybrat z pěti úrovní obtížnosti odpovídající velikosti zdolávané ryby. To však zdaleka není všechno. Po celou dobu výstavy budou na stánku návštěvníkům k dispozici odborní pracovníci  ČRS, kteří všem zájemcům rádi zodpoví dotazy z oblasti legislativy, rybářského řádu, akvakultury, životního prostředí, ichtyologie i závodního lovu ryb. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na nejmenší rybáře, pro něž bude k dispozici náš malíř a karikaturista, který je na přání bleskově namaluje s trofejním úlovkem,“ prozradil první den výstavy jednatel ČRS, z. s. Ing. Jan Štípek.

S počtem okolo 53 tisíc členů není zanedbatelná ani členská základna Českého svazu včelařů, který sdružuje 98 % domácích chovatelů včel. Navýšení počtu chovatelů se v loňském roce odrazilo i ve zvýšení počtu včelstev z necelého půl milionu před třemi roky na aktuálních 600 tisíc. Do povědomí lidí včelařství vstoupilo nejenom prostřednictvím včelích produktů – zejména medu, ale především úlohou včely medonosné při opylování kulturních i planě rostoucích rostlin.*

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down