16.09.2022 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Navazují na úspěšnou tradici

Zemědělská výroba Heřmanský, s. r. o., v okrese mladá Boleslav je úspěšný podnik navazující na práci svého zakladatele, Ing. Josefa Heřmanského, CSc., který začínal v Semčicích hospodařit v roce 1995 jako fyzická osoba. Dnes podnik obhospodařuje 1500 hektarů zemědělské půdy, z nichž je většina orné a 50 ha připadá na trvalé travní porosty.

Na orné půdě pěstují podle slov vnučky zakladatele a současné majitelky Ing. Lucie Janečkové Heřmanské především obilniny, zejména pšenici potravinářskou a sladovnický ječmen a okrajově krmné obiloviny. Dále v osevním postupu nalezneme řepku vojtěšku kukuřici pěstovanou jak na siláž, tak na zrno a cukrovku, která má pro tuto oblast historický význam. Menší výměru pak zaujímá sója a mák.

Organizaci rostlinné výroby napomáhá, že v Semčicích disponují vlastní posklizňovou linkou a skladovacími kapacitami o objemu 8000 tun. Sklizeň jednotlivých komodit probíhá jak vlastními silami, tak s využitím služeb.

Semčické stádo vzniklo okolo roku 1995 dovozem vysokobřezích jalovic z Francie, zároveň došlo k přestavbě původní vazné stáje na volnou a k instalaci rybinové dojírny. Za dalších 25 let dojírna i stáj postupně dospěly ke konci své životnosti. Jak komentuje Ing. Heřmanská, po celou dobu se do objektů téměř neinvestovalo. O to jednodušší bylo před třemi lety rozhodnutí postavit zbrusu nové objekty pro dojnice.

Pro spolupráci na vyprojektování zcela nové farmy si Heřmanští vybrali společnost BoviLine, s. r. o., která má s podobnými realizacemi dlouholeté zkušenosti.

Bezsloupová hala pro dojnice je řešena jako šestiřadá boxová s centrální krmnou chodbou o půdorysu 112,7 x 36,7 metru. Střecha se sklonem 18 stupňů je pokryta sendvičovými panely typu plech – PIR – plech o síle šest centimetrů. Výška stáje u okapu činí 4,4 metru, ve hřebeni pak 11 metrů.

Čtyři oddělení haly pojmou celkem 416 dojnic, které mají k dispozici komfortní třívrstvé matrace Kraiburg Kew plus. O odklízení výkalů se starají řetězové lopaty Betebe/BoviLine. Větrání stáje je zajištěno pomocí bočních rolovacích stěn a vrat Haze. Osvětlení respektující přirozené potřeby dojnic mají na starosti dvě řady led dvoubarevných svítidel (bílá/červená) s plně automatickým řízením.

Veškerou technologii do stáje dodávala firma BoviLine.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down