Navrhování a řízení robotických stájí

Dubnový webinář společnosti Iframix byl věnován různým typům ustájení, krmení a dojení krav v robotických stájích. Přednášky se ujal Nigel Cook, University of Wisconsin-Madison. Představil několik možných uspořádání stájí dojicími roboty z hlediska welfare dojnic, jejich zdraví a užitkovosti.

Svou přednášku si rozdělil do několika bloků a těm se podrobněji věnoval. Upozornil, že hlavními faktory managementu, které určí, zda bude robotické dojení ziskovější než konvenční dojení jsou zvýšení produkce mléka na dojnici a úspora práce.

Hlavní výzvou amerických chovatelů dojnic je, jaké uspořádání robotického dojení a stáje zvolit, aby došlo ke zvýšení produkce mléka a zlepšení efektivity práce.

Přednášející postupně rozebíral různé faktory, jako jsou počet krav na robot, systém pohybu krav (volný, řízený, hybridní), doba čekán na podojení, podlahy a chodby, podestýlka, ventilace, kulhání krav, uspořádání robotů a branek, podestýlka, kulhání krav, zařízení pro koupele paznehtů, krmení, tranzitní období krav a péče o prvotelky.

Nigel Cook vysvětlil výhody a nevýhody zvoleného pohybu krav a uspořádání robotické stáje. Mluvil o upořádání a umístění robotů do klasických průjezdných stájí s jedním krmných stolem uprostřed, o stájích se průjezdnými stoly po stranách,popsal stáje s ostrovním uspořádáním, kioskovým uspořádáním nebo o stájích s systémem 4D Barn-Herringbone (rybí kost), o příčném spořádání stáje a o typu do písmene L.

Přednášející dále vysvětlil návod, jak pečovat o krávy v tranzitním období a jak naučit prvotelky chodit do robotu.

Popsal umístění koupele paznehtů v souvislosti s možným kulháním krav. Krávy musí být selektivně směrovány do van s koupelí na výstupu z robotu nebo při návratu do ložiště. Stejně tak se musí individuálně ošetřovat paznehty, a přitom vstup do fixační klece musí být snadný.

 

Obecnými principy uspořádání a konstrukce dojicích robotů jsou počítat 55 krav na jeden robot, mít alespoň dva roboty na jeden kotec, nejlepší z hlediska welfare krav je hluboká sypká podestýlka (písek), je třeba mít dostatečný prostor u krmného žlabu na krávu (60 cm). Musí se zajistit nepřetržitý přístup čerstvě otelených krav (v rozdoji) prvních 10–21 dní laktace jalovice by se měly naučit procházet brankami (nejlépe už během odchovu).

Podle Nigela Cooka je lepším uspořádáním robotů kioskové, rybí kost (šikmé paralelní) nebo ostrovní s tříděním krav přes dezinfekční vanu.

 Podrobnější informace v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down