Návštěva farem s robotizovaným dojením

Součástí programu mezinárodního sympozia o automatizovaném dojení pořádaného společností GEA Farm Technologies byly návštěvy farem, kde se k dojení využívá víceboxový systém MIone. Navštívili jsme dvě farmy v Německu a jednu v Nizozemsku. Svůj chov představil formou přednášky také farmář za Švédska.

Systém MIone není jen dojicí robot, ale jde o koncepci práce s celým stádem. Každá farma je jedinečná a systém se dá přizpůsobit jednotlivým prvkům managementu stáda. Na malých i velkých farmách platí, že struktura stáda se neustále mění, je složeno z krav v laktaci, suchostojných a čerstvě otelených. MIone jako součást řízení stáda nabízí možnost zlepšení efektivity práce, zvláště se skupinou dojnic se zvláštní potřebami, které vyžadují péči nebo ošetření. Dojicí centrum je srdcem tohoto systému a zajišťuje optimální pracovní podmínky a šetrné dojení.

Také farmáři na rodinných farmách našli možnost, jak plánovat budoucnost svého podnikání, zvyšovat svůj zisk. Využití robotizovaného dojení jim navíc přineslo více volného času a nezávislosti. 

Více se dočtete v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *