20.08.2012 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návštěva stájí v Seletickém dvoře

První den letošního léta jsme navštívili soukromý statek v Seleticích u Nymburka, který se buduje pod názvem Seletický dvůr asi poslední tři roky. Obec Seletice leží na jihovýchodním úpatí Loučeňského hřbetu, ve středním Polabí a areál statku leží na jihovýchodním okraji obce.

Návštěva stájí v Seletickém dvoře

 

První den letošního léta jsme navštívili soukromý statek v Seleticích u Nymburka, který se buduje pod názvem Seletický dvůr asi poslední tři roky. Obec Seletice leží na jihovýchodním úpatí Loučeňského hřbetu, ve středním Polabí a areál statku leží na jihovýchodním okraji obce.

 

 

Den otevřených dveří v Seleticích uspořádala pro návštěvníky společnost Agromont Vimperk, která v letošním roce slaví dvacetileté výročí svého založení. Do obchodního rejstříku byla zapsána 1. července 1992.

Na českém trhu patří mezi přední dodavatele staveb a technologií pro živočišnou výrobu, staveb pro energetiku a ostatní ch zemědělských potřeb jako jsou například krmelce, vozíky na mléko, žlaby apod. Do obchodního rejstříku byla zapsána 1. července 1992.

Agromont Vimperk se orientuje na výstavbu nových moderních farem, ale i na rekonstrukce či modernizaci stávajících. Vybudovaná sít servisních středisek nabízí svým zákazníkům okamžité řešení jakýchkoli problémů. V současné době má společnost AgromontVimperk téměř 80 zaměstnanců a dva výrobní střediska v Bohumilicích a ve Vimperku.

Společnost AgromontVimperk se podílela také na budování statku v Seleticích. Firma postavila novostavbu zimoviště pro masný skot a spolupracovala rovněž při přeměně bývalých silážních žlabů na přístřeškovou stáj pro býky a hnojiště, bývalého objektu K-96 na porodnu prasat, zimoviště ovcí a boxové ustájení koní.

 

Budování statku

Záměrem majitelů Seletického dvora bylo nejen zrekonstruovat stávající stáj, ale také postavit nové objekty a vybudovat moderní statek. Živočišná výroba je zaměřena na chov krav bez tržní produkce mléka, především masného plemene piemontese, malochov prasat přeštického a ČBU plemene a malochov ovcí plemene merinolandschaf. Na nová zimoviště navazuje výkrm býků, a v blízké budoucnosti bude navazovat také objekt pro zpracování masa. Zájmem majitelů, manželů Peškových, je nabídnout zákazníkovi kvalitní hovězí, vepřové a jehněčí maso a tradiční domácí výrobky, pouze z masa zvířat chovaných na Seletickém dvoře. Součástí provozu zpracování masa bude také prezentační místnost, kde návštěvníci uvidí, jak maso připravit a zpracovat v kuchyni.

 

Nejdůležitější je masný skot

Živočišná výroba je na Seletickém dvoře zaměřena na chov masného skotu plemene piemontese. V současnosti mají ve stádě 85 plemenic, konečný stav by měl podle správce Josefa Knitla 120 plemenic a 80 jalovic. Ve stádu jsou také kříženky s jinými masnými plemeny, které slouží jako příjemkyně embryí. Inseminuje se dávkami špičkových piemontských býků a ve stádě působí také býk v přirozené plemenitbě ZPI 583 Ralf R. A. S.

Průměrný denní přírůstek telat ve stáji s matkami je 1370 g a býků ve výkrmu pak 1200–1300 g. Krmí se krmivy vlastní produkce, kukuřičnou siláží, senáží, senem, mačkaným obilím a minerálními krmivy.

Ve zrekonstruovaném silážním žlabu je umístěn výkrm masného skotu s kapacitou ustájení 120 kusů hovězího dobytka, býky vykrmují do věku 25–27 měsíců a váhy 950 kg

Na Seletickém dvoře jsme ale neviděli pouze masný skot. Zootechnička Ing. Zuzana Ratajská nám ukázala chov ovcí merinolandschaf, chov prasat – čtyři prasnice plemena přeštického a ČBU, jednoho plemenného přeštického kance. Seletický dvůr nabízí rovněž možnost ustájení koní.

Tato zvířata jsou ustájena v rekonstruovaném bývalém objektu K 96, kde je místo pro 19 koní a asi 40 ovcí s jehňaty. Koně jsou ustájeni v individuálních boxech, ale v okolí stáje jsou vybudovány rozsáhlé výběhy a pastevní plochy, a tak tráví většinu času venku. Ovce s jehňaty jsou v zimním období ustájeny ve skupinových stlaných kotcích s hlubokou podestýlkou, v pastevní sezóně jsou na okolních pastvinách.

 

Novostavby i rekonstrukce

Novostavba stáje pro masný skot stojí na místě původní odchovny mladého dobytka. Stavba má konstrukci z lepených dřevěných vazníků s nosnými ocelovými podpěrnými sloupy, opláštění tvoří sendvičové panely v kombinaci s dvoumetrovou plachtou. Stáj je rozdělena na kotce, v každém bude po naplnění kapacity asi 20 kusů. Kapacita stáje je 90 jalovic, 120 plemenic se 70 telaty a dva plemenní býci.

Pro výkrm masného skotu a pro centrální hnojiště se stavebně upravily bývalé silážní žlaby. Silážní jáma byla zastřešena dřevěnými sbíjenými vazníky s plechovou krytinou, podélné stěny opláštěny železobetonovými panely, obvodové stěny obloženy pohledovými překládanými prkny.

Druhý silážní žlabu slouží ke skladování chlévské mrvy ze stájí. Jeho kapacita umožní desetiměsíční skladování, což je důležité, protože Seletický dvůr leží v nitrátově zranitelné oblasti.

Nově byly postaveny také dvě jednopodlažní haly jako sklad sena s kubaturou 2500 m3,ve kterém se dá skladovat až 1 600 balíků sena.

 

Plány pro nejbližší budoucnost

Kromě zpracování masa plánují manželé Peškovi instalaci kontejnerové minimlékárny, kterou má ve své nabídce společnost Agromont Vimperk, a v níž se bude zpracovávat denně zhruba 50–100 l mléka jerseyských a normandských krav. Od podzimu letošního roku tak rozšíří nabídku výrobků prodávaných ze dvora o mléko, jogurty, sýry a tvaroh a smetana. Manželé Peškovi věří, že se jim společně se všemi zaměstnanci a dodavateli podaří zrealizovat a že si produkty ze Seletického dvora najdou zákazníky, kteří dokáží ocenit kvalitu a budou se na Seletický dvůr rádi vracet.

 

 Klíčové informace:

·        V Seletickém dvoře chovají masný skot plemene piemontese, ale jsou tu i malochovy prasat přeštického a ČBU plemene a ovcí plemene merinolandschaf.

·        Ve spolupráci se společností Agromont Vimperk vybudovali novou stáj pro masný skot a přestavěli silážní žlaby na stáj pro výkrm skotu a uskladnění chlévské mrvy.

·        V blízké budoucnosti budou ze dvora prodávat nejen mléčné výrobky, ale také hovězí, vepřové a jehněčí maso zvířat z vlastního chovu.

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down