11.02.2016 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Názory občanů na zemědělství

Zemědělství a venkov jsou důležité pro budoucnost občanů unie, jejich podpora je oprávněná a měla by se v příštích letech spíše zvýšit – to lze označit za hlavní závěry plynoucí z posledního speciálního průzkumu Eurobarometru. Jeho výsledky potěšily představitele evropských zemědělských organizací. Překvapením je ale skutečnost, že přes snahu Bruselu se lidé velmi málo orientují ve značkách kvality, které se objevují na trhu unie.

Po necelých dvou letech, po něž se Evropská unie řídila reformovanou společnou zemědělskou politikou (SZP), a po třech letech od obdobného průzkumu Eurobarometru se statistický úřad Eurostat dotázal jejích obyvatel, co si myslí o této politice, zemědělství, venkovu a jejich podpoře. Průzkum proběhl mezi 17. a 26. listopadem loňského roku ve všech členských státech a zúčastnilo se jej celkem 27 822 respondentů z různých oblastí a sociálních vrstev. U nás odpovídalo 1002 lidí.
Téměř všichni dotázaní v celé unii (94 procent) považují zemědělství a venkov za důležité pro svou budoucnost. Oproti předchozímu obdobnému průzkumu z listopadu 2013 jde o nárůst o dva procentní body. Přičemž podíl lidí, kteří pokládají zemědělství a venkov za velmi důležité, dosáhl 62 procent, což je o devět procentních bodů nad úrovní výsledku z roku 2013 a o 16 procentních bodů nad průzkumem z roku 2009. Dalších 32 procent respondentů souhlasilo s tím, že zemědělství a venkov jsou pro jejich budoucnost poměrně důležité. Jde o pokles o sedm procentních bodů oproti roku 2013 a o 12 ve srovnání s výsledkem z roku 2009. Odpovědi našich občanů se od průměru unie téměř nelišily. Za velmi důležité pokládá zemědělství a venkov 61 procent a za poměrně důležité 32 procent dotázaných.*

Více si přečtete v únorovém Farmáři

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down