Zdá se, že někteří z největších producentů vajec v Latinské Americe nepodpořili návrh OIE na přijetí produkčních systémů, které by mohly konečně vést k zákazu klecí.
Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) měla minulý týden zasedání. Tentokrát se hlasovalo o definování nových parametrů dobrých životních podmínek nosnic ve světě, což byl návrh, který nebyl schválen, protože pro něj hlasovalo pouze 46 % poslanců a k jeho schválení jsou zapotřebí dvě třetiny. OIE uvedla, že 35 % hlasů je proti a 19 % se zdrželo hlasování.
Zlomový bod návrhu alternativních výrobních systémů odlišných od klecí odmítly přinejmenším Mexiko, Kolumbie a Peru. Nezapomeňme, že tyto tři země patří mezi největší producenty vajec v regionu a na světě a jsou domovem několika z největších společností produkujících vejce.
Rozvinutý svět trvá na vnucení svého způsobu myšlení zbytku světa. A mezi těmito zeměmi jsou to zejména nátlakové skupiny s agendou, která nemá nic společného se skutečným životem v jiných zemích. Například Mexiko má nejnižší průměrnou mzdu z členů OECD. To znamená, že průměrný Mexičan vydělává 3,6krát méně peněz než průměrný občan Lucemburska, Islandu, Švýcarska nebo Spojených států.
Ve zdůvodnění se uvádí: Je opravdu spravedlivé vnutit všem dražší živočišné bílkoviny? Proč? Abychom vymýtili hříchy jiných lidí? Tyto země si nemohou dovolit přejít na alternativu, aniž by to mělo kromě vážného dopadu na obchod vejci dopad i na zabezpečení a dostupnost potravin. Řeknou-li nyní ano návrhu, aby všechny výrobní systémy byly stejně dobré, dalším krokem bude zákaz klecí po celém světě. Pokud máte štěstí, že můžete jíst vejce bez klecí při snídani v hotelu ABC nebo v restauraci XYZ, je to pro vás dobré. Ale nemělo by se tlačit na ty, kteří nemohou snídat v hotelu ABC, a to nemohli ani před pandemií. Nemluvě o dopadu na uhlíkovou stopu.*
Co si o tom myslíte?