31.01.2021 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nebezpečí proteolýzy v senážích

Společnost Sano-Moderní výživa zvířat, s. r. o., uspořádala první ze série webinářů na téma Proteolýza ve vašich senážích. Tématem provedli odborníci ze společnosti Sano Ing. Antonín Žižka a MVDr. Martin Jaroš. Zaměřili se na podrobnosti, jak s proteolýzou pracovat, jak eliminovat zdravotní rizika pro zvířata a jak se z ní poučit.

Jak na začátku uvedl Ing. Žižka, webináře jsou v současné době jediná možnost uspořádání odborných seminářů. „Rok 2020 nebyl pro senáže dvakrát příznivý. V květnu a počátkem června nebylo moc srážek, někteří dokonce hovořili o pětisetletém suchu. Někteří chovatelé udělali správné rozhodnutí a sklidili píci před začátkem dešťů. Většina chovatelů s ohledem na dostatečné množství hmoty raději vyčkávala a v červnu, když chtěli sklidit první seč, pršelo prakticky každý třetí den. Udělat první seče v dobré kvalitě tak nebylo vůbec jednoduché,“ sdělil řečník a dodal, že z toho důvodu prošla většina senáží proteolýzou.

„Největší význam má při senážování rychlost: První fáze, aerobní, by měla trvat jen pár hodin. Čím dříve se materiál zaveze do jámy a udusá, tím lépe. Ve druhé fázi nastupuje rychlé množení fakultativně anaerobních kmenů a roste počet bakterií mléčného kvašení. Třetí fáze, kterou podporujeme, je hlavní kvasná fáze trvající jeden až dva týdny až do poklesu pH. Ve čtvrté fázi, když pH poklesne pod kritickou hranici eliminující rozvoj klostridií (4,2 až 4,4), se siláž stává stabilní. Pokud se této hranice nedosáhne, nastává pátá fáze, kdy namnožené klostridie odbourávají kyselinu mléčnou a proteiny s postupným nárůstem pH. Spustí se hnilobné procesy vedoucí k úplnému zkažení siláže,“ komentoval Ing. Žižka.

Hodnota pH není podle přednášejícího jediným faktorem pomáhajícím udržet silážování ve čtvrté fázi. Jedním z nich je příprava porostu, tedy volba kvalitního hybridu či směsi pěstované pícniny. U trav se musí výrazněji hnojit, často digestátem či kejdou, což také zvyšuje riziko zavlečení patogenů. U jetele či vojtěšky obstarávají přísun dusíku hlízkové bakterie, přesto k nadměrnému výskytu klostridií dochází také. Alfou a omegou je v tomto ohledu správná agronomická praxe.

Druhou podmínkou kvalitní siláže je rychlé zajištění anaerobního prostředí, tedy rychlé zavezení a udusání hmoty. Tempo linky přitom udává dusací stroj. „Cílem je měrná hmotnost vyšší než 200 kilogramů sušiny na metr krychlový. To předpokládá nižší vrstvu navážené hmoty, mezi 15 a 30 centimetry. Délka řezanky senáže by měla být 2,5 až 4 centimetry. Také se přimlouvám za důsledné zakrytí stěny i povrchu jámy dvěma fóliemi,“ konstatoval řečník.*

Velmi důležitý je také obsah sušiny v okamžiku sklizně a s tím související zavadání.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down