Biogenní aminy (BA) jsou pro zemědělskou výrobu jednou z rizikových skupin antinutričních látek, které bychom neměli opomíjet. Z tohoto důvodu v rámci projektu QJ1310100 Vývoj a optimalizace metod stanovení biogenních aminů v návaznosti na zvýšení zdravotní bezpečnosti siláží, byly na zemědělských podnicích v letech 2013 až 2017 odebírány vzorky siláží na rozbory biogenních aminů, které byly analyzovány v laboratoři na Univerzitě Hradec Králové.
Biogenní aminy vznikají společně s proteolýzou již na pokosu. Jejich hlavní tvorba pak probíhá při kvasném procesu v silážích spolu s proteolýzou. Pokud siláže nejsou stabilní, proces rozkladu bílkovin a následně aminokyselin pokračuje dál v průběhu skladování a zkrmování a jak proteolýza, tak i obsah biogenních aminů v silážích narůstá. Biogenní aminy negativně působí společně s ostatními antinutričními látkami na zdravotní stav zvířat. Podílejí se na snížení užitkovosti, březosti, zdravotního stavu a například histamin má vliv na paznehty a kulhání.
Siláže se analyzovaly na biogenní aminy, jako je histamin, spremidin, spermin, tyramin, putrescin a kadaverin (Him, Spd, Spm, Tym, Put, Cad). Výsledky rozborů jsou zpracovány podle ročníků a plodin do tabulek, kde jsou propočteny průměry a rozmezí stanovených jednotlivých BA (biogenních aminů) společně se ∑ BA. Stanovení biogenních aminů je v mg/kg siláže v původní sušině siláže.
Více si přečtete v květnovém Farmáři*