03.02.2023 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nechuť platit za udržitelnost

Kupující sójové moučky a oleje v EU neprojevují žádnou chuť platit prémii spojenou s udržitelností. Množství sójových produktů vyhovujících FEFAC SSG, které společnosti FEDIOL mohly v roce 2021 prodávat jako ověřené nebo certifikované, kleslo na 7 %, uvedla obchodní skupina.

To je značné snížení ze 14 % dosažených v roce 2020 a znamená to, že rozdíl mezi množstvím zpracovaných sójových bobů a sójových produktů prodávaných jako ověřené nebo certifikované lisovnami EU se zvýšil z 29 na 35% bodů, zjistila zpráva FEDIOL.

Údaje znovu potvrzují obtíže, s nimiž se lisovny v EU setkávají při prodeji takové sóji, uvedla organizace EU pro bílkovinné moučky a rostlinné oleje.

Drtivá většina zákazníků není ochotna kupovat sójové produkty, které splňují kritéria udržitelnosti, včetně kritérií zákazu odlesňování, pokud to znamená platit prémii. V tomto případě lisovny prodávají sójový produkt standardně, i když je ověřený nebo certifikovaný, a musí pokrýt prémii zaplacenou za sójové boby svým dodavatelům sami. Je to druhý rok, kdy FEDIOL zveřejnil výsledek svého monitorování "zodpovědného" prodeje sóji, který je informován údaji shromážděnými od svých členských společností.

Posouzení objemů nakoupených sójových bobů, které jsou v souladu s pokyny FEFAC pro získávání sóji, a zachycení produktů z nich prodávaných jako "odpovědné" sójové moučky nebo sójového oleje v EU jejími členy.

Podle průzkumu nakoupily lisovny v EU 14 366 000 tun sójových bobů, což je úroveň, která se pohybovala v rozmezí údajů za rok 2020. Podíl sójových bobů pocházejících jako "odpovědné" v rámci tohoto množství činil 42 %, což je opět téměř srovnatelné s množstvím zaznamenaným v předchozím roce.

Riziko odlesňování

FEDIOL také hodnotil získávání sójových bobů členskými společnostmi na základě jejich geografických znalostí původu jejich dodávek a sběru jejich souhrnných objemů sójových bobů zpracovaných v EU.

Pro účely svého nejnovějšího posouzení nastínil, jak sójové boby spojené s nízkým rizikem odlesňování – i když ne všechny dodávky mohou být ověřeny nebo certifikovány – pokrývají EU, Ukrajinu, USA, Kanadu, brazilské sójové boby v rámci amazonského moratoria nebo na základě platného osvědčení o udržitelnosti / zákazu odlesňování a sójové boby pocházející z Argentiny mimo oblast Gran Chaco.

Zdroj:Feednavigator 11/2022

Ing. Josef Svoboda, CSc.

Kontakt: post4me@seznam.cz

Celý článek najdete v Krmivářství 1/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down