Nedostačující počet pracovníků představuje zásadní problém zemědělství a potravinářství

Životní úroveň Čechů stoupá, chtějí kvalitní potraviny. Zemědělský a potravinářský sektor zůstává i nadále stabilní a výnosný, trápí ho ale nedostatek pracovních sil. V roce 2017 se poptávka podle analýz společnosti Euler Hermes zaměřila na kvalitnější výrobky v souvislosti s růstem kupní síly konečného spotřebitele. Životní úroveň českého obyvatelstva stoupá, což se projevuje nákupem kvalitnějších potravin a zemědělských produktů. To přispívá také k růstu mezd v tomto sektoru. Stálou pracovní sílu ale sektor zemědělství a průmyslu stále postrádá.

Navzdory faktu, že sektor zemědělství a potravinářského průmyslu je stabilně hodnocen jako jeden z nejméně rizikových v České republice, objevují se i v něm určité hrozby. Jednou z nich je aktuální nedostatek pracovní síly, a to jak stálé, tak i sezónní. Kromě tohoto problému je sektor velmi citlivý na jakékoliv negativní informace o jednotlivých potravinářských výrobcích, zejména na takové informace, které jsou podloženy negativními zjištěními státních orgánů, jako je Státní zemědělská a potravinářská inspekce, České obchodní inspekce nebo orgány hygienické a veterinární správy. Tyto informace mohou mít na hospodaření dotčených výrobců podstatný vliv. Příkladem takového jevu je výskyt afrického moru u divokých prasat v okrese Zlín, který si vyžádal zásadní opatření ze strany státu směřující k eliminaci rozšíření afrického moru prasat do komerčních chovů v dané oblasti. Podle analýz společnosti Euler Hermes tato událost tentokrát neměla na komerční chovy velký vliv.

Sektor zemědělství a potravinářského průmyslu zahrnuje zejména zemědělskou prvovýrobu, výrobu potravin, nápojů a tabákových výrobků, výrobu průmyslových krmiv, veškerý velkoobchod se zemědělskými a potravinářskými komoditami a výrobky. Zemědělství se v roce 2017 podílelo na hrubém domácím produktu asi 1,7 %. Samotná zemědělská produkce byla ovšem v roce 2017 o 5,8 % nižší než v roce 2016. Důvodem je pokles hektarových výnosů u většiny plodin. Vzhledem k nízkému počtu dešťových srážek v loňském roce bylo ve vegetačním období většiny plodin extrémní sucho.

Zemědělská produkce je v České republice koncentrována do velkých zemědělských podniků, které obhospodařují zhruba 66 % zemědělského půdního fondu a podílejí se 76 % na celkovém počtu chovaných hospodářských zvířat.*

 

Tisková zpráva, 21. června 2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down