Nejdražší dojnice na světě

Doc plným jménem  S-S-I Doc Have Not 8784-ET - je velká a nádherná holštýnská kráva. Její současný Genomic Total Performance Index (GTPI), je +2742. Doc má zu většího procenta černou barvu srsti, má obrovské vemeno a září zdravím. Její geny vedly k tomu, že nedávno rozbila předchozí prodejní rekord pro holštýnskou krávu v USA a zřejmě i na světě.

V sobotu na začátku června 2022 se prodala za 1,925 milionu dolarů (1880 milionů eur). Doc je jednou ze šesti holštýnských plemenic, které se v posledních několika desetiletích prodaly za více než 1 milion dolarů, z nichž čtyři jsou v tomto odvětví stále, vysvětluje Kevin Jorgensen, analytik holštýnských plemeníků v americké genetické firmě Select Sires, která vlastní jejího prvního syna. Doc bude mít pět let a jejím vlastníkem jsou Mike a Julia Duckettovi z Duckett Holsteins ve Wisconsinu (kde teď žije), Dave a LouAnne Kingovi a Tom Kugler z AOT Genetics, Kings-Ransom Farm (rodinná farma vlastněná obchodními partnery a Daveovými bratry Janem a Jeffem Kingovými) ve státě New York a Time a Sharyn Abbottovi z Borderview Genetics ve Vermontu.

Chov krav

Kugler choval matku Doc a další z jejích přímých předků na Kings-Ransom Farm. V roce 2021 získali Dave a LouAnne ocenění Master Breeder od New York Holstein Association. Dosud odchovali 15 krav s hodnocením excelent, které mají předponu Midas-Touch, včetně Midas-Touch Jedi Jangle-ET Ex 93, Midas-Touch AV Cling-ET Ex 92 a Midas-Touch Mccut Malibu-ET Ex 92. Sama Doc je excelentní (94) celkově a excelentní(96) v kategorii vemene.

Její původ se sleduje 10 generací (asi 30 let) k Snow-N Denises Dellia EX-95, krávě, která se řadí mezi hrstku největších krav v holštýnském plemeni.  Jorgensen vysvětluje, proč byla Dellia EX-95 jednou z nejvlivnějších krav plemene: „Měla samičí potomstvo, které si vedlo dobře ve všech prostředích –v aréně při show i v komerčním chovu. Její synové Dundee a Durham a další měli také dopad na plemeno v jejich schopnosti zplodit krávy, které kombinovaly produkci, kondici a přitažlivost na show v jednom.. Jen velmi málo krav to dokáže a nyní, po všech těch generacích, se objevila Doc.

Její genetika

Geneticky je Doc dobrá v několika ohledech. Její současný Genomic Total Performance Index (GTPI), který je měřítkem jejího celkového genetického balíčku, je +2742. (Skóre GTPI se aktualizují každé tři měsíce s údaji o výkonu a potomstvu.) Toto skóre není tak extra, ale u krávy jejího věku je vzácné. Pro srovnání, nejlepší holštýnský býk na světě má GTPI přes 3200. Navíc plemenice Doc již vyprodukovala tří samčí potomky s GTPI více než 3035.

„To znamená, že Doc má to, co se nazývá vysoká genetická přenositelnost,“ vysvětluje Jorgensen. „Její potomci mají skóre vysoko nad průměrem skóre svých rodičů. Na základě toho, co vidíme u jejích synů a dcer, přenáší genetiku v oblasti produkce i fenotypu. Ona i její potomci  mohou soutěžit na nejvyšších výstavních úrovních díky své individuální kráse.“ Doc má asi 40 potomků, kteří se již narodili nebo se mají narodit brzy, samozřejmě s drtivou většinou prostřednictvím implantace embrya příjemkyním.
Jorgensen uvádí, že její genetika byla kombinována s genetikou mnoha různých býků, z nichž někteří nejsou příbuzní a někteří ano a kteří mají nejlepší potenciální na skvělé výsledky. Čtyři z jejích synů právě dostali výsledky analýzy DNA od Select Sires na začátku července a tři vypadají slibně, pokud jde o vlastnosti produkce mléka, které mohou potenciálně předat svým potomkům.

Pohled vlastníka

Dave King začal nákupem plné sestry Doca v roce 2019 na National Convention Sale ve Wisconsinu. „Když jsem ji poprvé viděl, věděl jsem, že potřebuji tuto jalovici. Koupil jsem ji a po otelení jsme ji vystavili v Louisville, kde vyhrála svou třídu a já jsem ji ten den prodal. Několik lidí mi řeklo, že ona a její sestra Doc by mohly být dvě z nejlepších plnohodnotných sester v oboru a myslím, že se to potvrzuje.“

King a ostatní noví majitelé Doc již dostali dotazy z celého světa na její embrya a potomky, stejně jako na embrya jejích dcer. Genomické testování všech jejích potomků bude pokračovat. „Myslíme si, že tato kráva může mít vliv na syny a dcery v nadcházejících letech v holštýnském plemeni.“

Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down