15.03.2021 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejen důkladná příprava

Silážování musí být precizní a důkladně připravené. I tato informace zazněla na webináři společnosti Sano věnovaném konzervaci objemných krmiv.

Ing. Jan Paroulek ze společnosti Sano chovatelům poradil zaměřit se na detaily, protože právě v nich se skrývá úspěch při silážování. „V každém podniku doporučuji udělat si důkladnou přípravu všech operací, které s výrobou objemných krmiv souvisí. Jsou to: bilance krmiv, management skladování, kontrola mechanizace silážní linky, vedoucí silážování, výběr konzervantů, plachet a zakrytí jámy, kontrola silážního žlabu či připravení podkladu pro vaky a proškolení zaměstnanců,“ informoval Ing. Paroulek.

Bilanci krmiv je podle jeho slov třeba začít řešit co nejdříve, a to v dlouhodobém i krátkodobém časovém horizontu. Je nutné spočítat potřeby chovaného skotu, stávající zásoby i možné ztráty. Ideální je, pokud v tomto ohledu spolupracuje agronom se zootechnikem.

Při managementu skladování doporučuje přednášející přemýšlet nad budoucím uskladněním jednotlivých krmiv i z hlediska sečí. Je výhodné minimalizovat přejezdy a šetřit tak čas, mechanizaci i peníze.

Z hlediska silážní linky doporučuje Ing. Paroulek včasnou kontrolu technického stavu používaných strojů, vhodné je také mít záložní plán v případě poruchy některého z nich.

„Velmi důležité je zvolit jednoho pracovníka vedoucím silážování. Měl by to být ten, kdo má největší znalosti, autoritu, je zodpovědný a zkušený. Jako motivace se osvědčila finanční odměna podle parametrů výsledné siláže,“ komentoval přednášející.

Ing. Richard Krobot ze společnosti Sano se ve svém příspěvku věnoval důležitosti rozborů krmiv pro skot. Upozornil na možnost využít moderní analýzy krmiv skrze vlastní laboratoř, která získala licenci od Americké společnosti CVAS a program AMTS, který disponuje vysokou přesností díky monitoringu změn krmiv v reálném čase na základě rozborů a údajích o stravitelnosti živin skrze tzv. „Cornellský model výpočtu“ (CNCPS – Cornell Net Carbohydrate and Protein System). „Pokud chcete vědět, jak jsou vaše plemenice přijatá krmiva schopny využít, kontaktujte některého z poradců společnosti Sano,“ uzavřel Ing. Krobot.

Více si přečtete v Zemědělci*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down