20.03.2018 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejen jméno je zárukou tradice

Čest svému jménu jednoznačně dělají manželé Eva a Jan Sedlákovi, kteří po vzoru svých předků již více než čtvrtstoletí hospodaří na usedlosti v obci Šošůvka uprostřed Moravského krasu, spjaté se sedláky s malým i velkým S přes dvě stě let. A v loňském roce tomu bylo přesně pětadvacet let, kdy coby průkopníci začali na své farmě vyrábět a zásobovat trh výbornými kozími sýry a dalšími mléčnými dobrotami, na které nedají dopustit zákazníci od Brna až k Praze. Na konci loňského roku získala Kozí farma Sedlák bronz v soutěži Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku.

„Příběh našeho statku s číslem popisným 45 začal v roce 1812, a to rozdělením vedlejší, téměř dvacetihektarové usedlosti na polovinu. O několik let později se vdova po majiteli statku, Kateřina Kučerová, vdala za Karla Sedláka a společně tu hospodařili již pod tímto jménem. K velkému rozkvětu celého hospodářství došlo zejména ve třicátých letech minulého století, kdy tady sedlačil děda Jaroslav, který se věnoval hlavně chovu a výkrmu prasat a mimo jiné vynikal také obchodním talentem. V tu dobu vystavěl stodolu a o něco později i chlévy, jež plně vyhovovaly chovaným zvířatům, a po nutné rekonstrukci je spokojeně využíváme dodnes. Neobvykle a velmi prakticky například využil i zdejšího svažitého terénu, a to tak, že na prostornou půdu nad chlévy mohl vjíždět po mostě koňský potah s plně naloženým povozem píce. V roce 1959 musel děda vstoupit do nově založeného místního JZD a rodině zůstal pouze malý třicetiarový záhumenek. Hodně pozitivní bylo, že se děda Jaroslav dožil změny režimu i chvíle, kdy jsme mu oznámili, že budeme pokračovat v jeho šlépějích,“ říká Jan Sedlák.*

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 3/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

 1. For nursing assignment help service, our on-time delivery is the driving factor. We promise not to miss the last date of submission. Therefore, when you handover the task to us, we make sure to complete the same within the stipulated time.

 2. I am Adam Hebrew from Aberdeen UK. Adam Hebrew has been a reputed professor in a famous university of UK. He has been homework help for MyAssignmenthelp.co.uk for the last Five years. He is one of most trusted expert’s homework helper of homework Help. Why take all that pressure when MyAssignmenthelp.co.uk is here to provide the most excellent homework writing services online, so call us now or visit our web address.

 3. I am Adam Hebrew, I am a content writer and editors at MyAssignmenthelp.co.uk. MyAssignmenthelp is a leading reputable assignment help and writing services company in UK. MyAssignmenthelp provides best dissertation help, best dissertation writing services and best
  dissertation proposal writing service in UK.

 4. I like your writing style your blog is so interesting and informative for me and i am very happy to find this post. I always prefer to read the quality content and this thing I found in you post. You have done a super job, thanks for sharing this kind of information with us. Our team has shortlisted Best IoT App Development Companies after performing a thorough research on their IoT services.

 5. Need Essay Help UK? Get quality essays as pocket friendly price at Goto Essay Help. We provide online essay help OR essay writing service to students all over the world with native UK writers

 6. Need Essay Help UK? Get quality essays as pocket friendly price at Goto Essay Help. We provide Essay help online OR essay writing service to students all over the world with native UK writers.

 7. Striving to get the best Assignment Help provider which will help you out with all your academic related problems.These assignment help dubai experts are providing these services to all the students of different subjects like, humanities assignment help, philosophy assignment help, nursing assignment help management help services.

 8. Hope you will keep on offering good content like this more often. I feel more and more people should know about this. Also, I agree on most of the points you have made.
  expo2020

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down