20.03.2018 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejen jméno je zárukou tradice

Čest svému jménu jednoznačně dělají manželé Eva a Jan Sedlákovi, kteří po vzoru svých předků již více než čtvrtstoletí hospodaří na usedlosti v obci Šošůvka uprostřed Moravského krasu, spjaté se sedláky s malým i velkým S přes dvě stě let. A v loňském roce tomu bylo přesně pětadvacet let, kdy coby průkopníci začali na své farmě vyrábět a zásobovat trh výbornými kozími sýry a dalšími mléčnými dobrotami, na které nedají dopustit zákazníci od Brna až k Praze. Na konci loňského roku získala Kozí farma Sedlák bronz v soutěži Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku.

„Příběh našeho statku s číslem popisným 45 začal v roce 1812, a to rozdělením vedlejší, téměř dvacetihektarové usedlosti na polovinu. O několik let později se vdova po majiteli statku, Kateřina Kučerová, vdala za Karla Sedláka a společně tu hospodařili již pod tímto jménem. K velkému rozkvětu celého hospodářství došlo zejména ve třicátých letech minulého století, kdy tady sedlačil děda Jaroslav, který se věnoval hlavně chovu a výkrmu prasat a mimo jiné vynikal také obchodním talentem. V tu dobu vystavěl stodolu a o něco později i chlévy, jež plně vyhovovaly chovaným zvířatům, a po nutné rekonstrukci je spokojeně využíváme dodnes. Neobvykle a velmi prakticky například využil i zdejšího svažitého terénu, a to tak, že na prostornou půdu nad chlévy mohl vjíždět po mostě koňský potah s plně naloženým povozem píce. V roce 1959 musel děda vstoupit do nově založeného místního JZD a rodině zůstal pouze malý třicetiarový záhumenek. Hodně pozitivní bylo, že se děda Jaroslav dožil změny režimu i chvíle, kdy jsme mu oznámili, že budeme pokračovat v jeho šlépějích,“ říká Jan Sedlák.*

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 3/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. I am Adam Hebrew from Aberdeen UK. Adam Hebrew has been a reputed professor in a famous university of UK. He has been homework help for MyAssignmenthelp.co.uk for the last Five years. He is one of most trusted expert’s homework helper of homework Help. Why take all that pressure when MyAssignmenthelp.co.uk is here to provide the most excellent homework writing services online, so call us now or visit our web address.

  2. I like your writing style your blog is so interesting and informative for me and i am very happy to find this post. I always prefer to read the quality content and this thing I found in you post. You have done a super job, thanks for sharing this kind of information with us. Our team has shortlisted Best IoT App Development Companies after performing a thorough research on their IoT services.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down