28.05.2018 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejen Tchaj-wan hlásí další výskyty ptačí chřipky

Na základě oficiálních zpráv je jediným státem s hlášením nových případů vysoce patogenní aviární influenzy (HPAI) Tchaj-wan, zatímco nízkopatogenní onemocnění bylo potvrzeno u komerčních chovů drůbeže ve východním Rusku a ve Švédsku.

Tchajwanská agentura pro zdraví zvířat potvrdila Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) další tři nová ohniska HPAI v komerčních chovech drůbeže začátkem tohoto měsíce. Nedávno bylo postiženo hejno téměř 1 100 masných kachen ve městě Mailiao v okrese Yunlin a dvě skupiny kuřat z malých chovů na jatkách v Changzhi (okres Pingtung) a okrese Wanhua v Taipei. Vzorky odebrané z kachní farmy byly pozitivní na variantu viru H5N2 a případy u kuřat byly potvrzeny po zjištění podezřelých příznaků pozorovaných po porážce.
Ztráta činily více než 8 200 ptáků uhynulých nebo utracených v těchto nejnovějších ohniscích na Tchaj-wanu.

Další informace mluví o nejnovější situaci HPAI v Nepálu. Úřady v postiženém regionu, Chitwan, zničily drůbež, vejce a další produkty o hodnotě více než 7 milionů amerických dolarů, jak uvedly italské časopisy.
V návaznosti na výskyty ohnisek na dvou drůbežích farmách, podle úřadu pro rozvoj živočišné výroby, bylo utraceno téměř 12 000 nosnic, 23 domácí drůbeže, 144 kachen, čtyři brojleři, 607 kg krmiva a 12 726 vajec.
Nízkopatogenní influenzy ptáků v ruském chovu drůbeže
V polovině května EAO Media uvedla, že nízkopatogenní ptačí chřipka (HLP) podtypu H9 postihla hejno drůbeže v Nadezhdinska Poultry v Přímořském kraji na ruském Dálném východě.
Bylo hlášeno, že první příznaky byly pozorovány v minulém týdnu a že bylo rozhodnuto o utracení všech 236 000 ptáků poté, co byl virus potvrzen. Farmy byly okamžitě umístěny do karantény a v okolí byly zavedeny kontroly. Obě opatření zůstanou v platnosti nejméně po dobu 21 dnů.
Evropa: virus HPAI zjištěný u volně žijících ptáků ve Švédsku
Švédská veterinární správa informovala OIE, že divoký orel, který byl nalezen mrtvý v okrese Kalmar, byl v tomto měsíci testován pozitivně na variantu HPAI H5N6.
Virus LPAI podskupiny H5 byl také poprvé v zemi zjištěn, a to podle samostatné zprávy OIE. Vzorky získané z hejna 8 600 chovných bažantů v kraji Skane v rámci programu rutinního sledování, byly minulý týden zjištěny jako pozitivní. Je naplánován, že všichni ptáci budou utraceni a prostory budou vyčištěny a dezinfikovány.
V Bulharsku došlo podle bulharské agentury pro bezpečnost potravin k propuknutí ptačí chřipky. Nejaktuálnější potvrzené ohnisek HPAI v drůbežářském sektoru způsobené virem H5 bylo v březnu v Dobřicích a v následujícím měsíci v Jambolu.
Minulý týden britské ministerstvo zemědělství zrušilo opatření pro prevenci influenzy ptáků v celé Velké Británii. Opatření byla zavedena počátkem roku poté, co měli divocí ptáci na několika místech v celé zemi y pozitivní výsledky na virus HPAI

.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down