17.01.2024 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejistota politiky Zelené dohody pro Evropu

Rabobank zveřejnila zprávu, která nastiňuje klady a zápory zelené politiky EU pro zemědělce v EU-27 a pravděpodobný dopad volebního cyklu na připravovanou regulaci.

V posledních čtyřech letech učinila EU z řešení změny klimatu jednu z hlavních priorit; byli jsme svědky řady nových právních předpisů a revizí stávajících právních předpisů pod záštitou Zelené dohody pro Evropu s cílem dosáhnout klimatické neutrality EU-27 do roku 2050.

Není však jasné, zda současný parlament a rada EU budou souhlasit s nevyřešenými návrhy a přijmou legislativu před volbami v příštím roce. Navíc se teprve uvidí, zda nová komise a parlament budou prosazovat podobnou agendu, varovali Harry Smit, hlavní analytik pro zemědělské vstupy a zemědělství, a Barend Bekamp, specialista na potraviny a zemědělství v Rabobank.

Návrhy, které ještě nebyly přijaty, zahrnují legislativu týkající se používání pesticidů a dobrých životních podmínek zvířat a mohly by být v nadcházejících měsících podkopány politickými manévry, uvedli pro FeedNavigator.

Komise zatím nenavrhla novou legislativu v oblasti dobrých životních podmínek zvířat; její osud by mohl zůstat viset na vlásku, varovali analytici. "To je jedna z těch oblastí, kde došlo k velkému rozporu mezi ambicemi v rámci strategie "od zemědělce ke spotřebiteli" (F2F) a tím, co se skutečně objevilo v rámci nové legislativy. Očekává se, že nová pravidla pro přepravu zvířat předloží Komise na konci tohoto roku, ale ve vztahu k systémům ustájení a porážkám stále není jasné, kdy budou předloženy nové návrhy," řekl Bekamp.

Debaty o kvalitě životního prostředí na úrovni EU mohou být o něco méně sporné, protože většina členských států se ztotožňuje s myšlenkou kvalitního ovzduší a vody pro všechny, řekl Smit.

Poznamenal však, že v případě přístupů k dobrým životním podmínkám zvířat existují mezi členskými státy výraznější rozdíly. "Německo je velmi ambiciózní v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, ale totéž nelze říci o některých východoevropských zemích, a proto očekávám, že bude náročnější dosáhnout společné dohody o nové legislativě v oblasti dobrých životních podmínek zvířat."

Josef Svoboda, spolupracovník redakce

Více o tématu přináší Krmivářství 1/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down