08.07.2015 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejistý osud královny

Při vyslovení názvu obce Kojátky se mnoha lidem vybaví pěstování hub. Však zde má také čtyřicetiletou tradici. Již v roce 1975 tu zahájila provoz pěstírna hlívy ústřičné, kde byl poprvé uplatněn velkovýrobní systém plodících stěn ve velkých paletách. Za tímto nápadem stojí člen ASZ Vyškov Rudolf Ryzner, kterého pěstování hub provází takřka celým životem. Posledních více než dvacet let je tento obor také hlavní náplní činnosti Ryznerovic rodinné farmy, do jejíhož chodu je plně zapojen již i syn Rudolf.

Na úplném počátku tradice hospodaření rodiny Ryznerů v Kojátkách byla v roce 1927 koupě zdejšího bývalého zámečku. Pro své dva syny jej pořídil a rozdělil na dvě hospodářství po 12 hektarech dědeček dnešního majitele. Po druhé světové válce, během níž byli oba bratři aktivně činní v odboji, se nevrátil z koncentračního tábora strýc Rudolfa Ryznera. A přišla padesátá léta, kdy hospodářství obsadilo nově vznikající družstvo…
Rudolf Ryzner se pěstování hub věnoval nejprve pouze po domácku, při studiích. Své nadšení pro tento obor plně rozvinul až při spolupráci s odborníky z Bratislavy na vývoji nových technologií v kojáteckém družstvu. Účastnil se i budování dalších pěstíren v republice, tehdejší moderní technologie sem jezdili obdivovat vědci z celé Evropy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down