11.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší krávy z Radešínské Svratky

Den 8. září byl svátkem všech chovatelů i milovníků českého strakatého skotu. Po pauze způsobené covidem se v Radešínské Svratce uskutečnil 15. ročník Národní výstavy českého strakatého skotu neboli Den českého strakatého skotu. Prestižní soutěžní přehlídky se zúčastnilo 78 plemenic z 29 podniků. Akci přihlížely i zahraniční delegace ze Slovenska, Slovinska, Rakouska, Německa, Arménie, Francie, Kanady a Číny.

Mezi krávami na první a druhé laktaci vybíral hodnotitel Ing. Matúš Kohút mladší šampiónku, mezi plemenicemi na třetí a vyšší laktaci tu starší.

„Všechny plemenice jsou velmi typové, dostatečně osvalené, s velmi dobrými končetinami i kvalitními vemeny, ale vítězkou může být jen jedna. Mladší šampiónkou letošní Národní výstavy v Radešínské Svratce je podle mého názoru nejlepší kráva na druhé laktaci Róza z podniku Agro Liboměřice,“ vyřkl sudí svůj verdikt.

Starší šampiónkou pak zvolil reprezentantku VOD se sídlem v Kámeně, nejlepší z krav na třetí laktaci, Mantis. I toto rozhodnutí bylo podle něj těžké, protože všechny plemenice byly velmi kvalitní. „Jedna ale byla nejlepší, ta, která má nedostatků velmi málo. Zato má perfektní vemeno, typ, i končetiny,“ pochválil starší šampiónku Kohút.

Prestižní soutěž nejlepších kolekcí tří plemenic letos vyhráli chovatelé z VOD se sídlem v Kámeně s uskupením druhé prvotelky, vítězné krávy na třetí laktaci a druhé krávy na čtvrté a vyšší laktaci.

Stříbrnou medaili mezi skupinami vybojoval podnik Podorlicko a. s. Mistrovice, který představil prvotelku č. 428603/953 z kombinace GS Hut AB HCH-037 x Raldi RAD-483, krávu na druhé laktaci č. 428348/953 po otci Wobbler HG-426 a otci matky Glorie RAD-318 a plemenici na třetí laktaci č. 428092/953 z kombinace Haribo HCH-014 x Jacket RAD-415.

Třetí nejlepší kolekcí byla podle hodnotitele ta z podniku Agro Liboměřice obsahující vítěznou prvotelku, nejlepší krávu na druhé laktaci a krávu č. 459604/953 z plemenné kombinace Pardal MOR-277 x Zapfhahn ZEL-117.

Tím ale hodnocení v Radešínské Svratce neskončilo. Cenu Miss Našeho chovu získala vítězná prvotelka z podniku Agro Liboměřice. Cenu Bohumila Suchánka za nejstarší předvedenou plemenici obdržela kráva na deváté laktaci Blanka (č. 269897/953), kterou přivezli ze Zemědělského družstva Chýšť. Jejím otcem je Valfin JB NIC-015 a otcem matky Zenon BJ-154. Putovní pohár Ing. Romana Šustáčka si převzali zástupci VOD se sídlem v Kámeně.

Došlo i na ocenění nejlepších vodičů, v kategorii žen jej získala Adéla Koláčková, v kategorii mužů Filip Fogl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down