29.07.2010 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší plemenice z Košetic

Agropodnik Košetice, a. s., hospodaří v oblasti Vysočiny na 2875 hektarech zemědělské půdy, z nichž je 2377 hektarů orné. Provozují tam klasickou zemědělskou výrob, košetičtí se zaměřují převážně na pěstování obilovin, řepky, brambor a pícnin. V oblasti živočišné výroby se jedná o chov skotu, prasat a kachen.

Historicky druhý chovatelský den pořádaný Agropodnikem Košetice a společností ABS CZ, s. r. o., se konal minulý měsíc. Na velkorysém předvadišti se stejně jako přede dvěma lety sešly plemenice českého strakatého i holštýnského skotu.

Nejlepší je nejstarší

Hodnocení strakatých plemenic se v Košeticích ujal Ing. Pavel Král ze Svazu chovatelů českého strakatého skotu. Mezi prvotelkami zvítězila reprezentantka VOD Zdislavice s číslem 194670/921. Dcera býka Prive (otec matky RAD-64) zabodovala hlavně užitkovým typem, utvářením a hloubkou těla, kvalitním středotrupím a dobrým osvalením. Na druhém místě skončila prvotelka s ušním číslem 195046/921 ze Zemědělské společnosti Nalžovice, a. s., která pochází z kombinace BO-837 x MOR-45. Ing. Král na ní ocenil konstituční pevnost, délku těla a korektní končetiny. Na třetí příčce se umístila dcera Erose ze ZD Velká Chyška s číslem 322177/961. Hodnotitele zaujala především délkou těla a suchými končetinami.
Mezi kravami na druhé a další laktaci vynikala zástupkyně Zemědělské společnosti Nalžovice, a. s. s číslem 32134/921. Tato kráva na páté laktaci pochází z kombinace MOR-45 x MOL-122. „Přestože je z předvedených plemenic nejstarší, je konstitučně nejpevnější. Má také funkční, ve spěnkách pevné končetiny a velmi dobře utvářené vemeno,“ uvedl na její adresu Pavel Král.
Pomyslnou stříbrnou medaili si z Košetic odvezla dcera býka Ojoli JB (OM: MOR-45) ze Zdislavic. Plemenice s číslem 153836/921 si ji zasloužila za konstituční pevnost, velikost těla a excelentní šířku zádě. Na třetí příčce se umístila opět reprezentantka Nalžovic. Kráva s číslem 162695/921 po otci BO-837 a otci matky SAL-25 zaujala bonitéra především pevným a prostorným vemenem.
Šampiónkou výstavy se po právu stala téměř sedmiletá dcera býka MOR-45 z Nalžovic. Do stejného podniku za tutéž plemenici putoval i pohár za nejlepší vemeno košetické přehlídky.

Harmonická Duplicia

Holštýnské prvotelky i starší krávy posuzoval v Košeticích bonitér Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR Ing. Ladislav Vondrášek. Celkem se klání zúčastnilo osm zemědělských podniků, které do soutěže připravily 18 krav.
V kategorii prvotelek obsadila nejvyšší příčku zástupkyně Zemědělské farmy Rolnička Lipanovice s číslem 311269/931. Plemenice pocházející z kombinace Jardin x Esquimau zaujala hodnotitele především mléčným charakterem a perfektním vemenem. „Má vynikající strukturu, přední i zadní upnutí,“ sdělil početnému publiku Ing. Vondrášek. Na druhém místě skončila prvotelka č. 255532/961 Leona z podniku Dobrosev Dobronín. Jejím otcem je Lee a otcem matky Cevis. Zabodovala především mléčným charakterem a kapacitou těla. Bronzovou medaili vybojovala dcera býka FBI (otec matky Smarty) s číslem 194612/921 z podniku VOD Zdislavice. Má dobrý mléčný charakter i vemeno.
V kategorii krav na druhé a další laktaci zvítězila Dobronin Duplicia s číslem 255232/961. reprezentantka Dobrosevu, a. s. Plemenice na třetí laktaci pocházející z kombinace Duplex x Magna nadojila za svoji maximální druhou laktaci 10 974 kg mléka se 3,66 % tuku a 3,25 % bílkovin. „Vyniká mléčným charakterem, je harmonická, s dobře utvářenou hřbetní linií a korektními končetinami,“ popsal ji bonitér.
Za ní se umístila kráva z chovu Ing. Jindrové z Lipanovic. Šestiletá Azalka s číslem 52224/931 pocházející z kombinace Stormatic x Cejch má podle Ladislava Vondráška velmi dobré vemeno, dobrý mléčný charakter a hloubku těla. Za svoji maximální třetí laktaci nadojila 13 190 kilogramů mléka s průměrným obsahem 3,86 % tuku a 3,21 % bílkovin. Třetí místo připadlo krávě na druhé laktaci s číslem 194401/921 z chovu VOD Zdislavice. Na první laktaci nadojila 8844 kg mléka (3,3 % tuku a 3,1 % bílkovin). Hodnotitel na ní ocenil především mléčný charakter a zadní upnutí vemene.
Šampiónkou košetické výstavy se stala vítězka starších krav Dobronin Duplicia, ocenění za nejlepší vemeno získala Azalka z farmy Rolnička.

Klíčové informace:

 Chovatelský den v Košeticích se konal 17. června.
 Mezi holštýnkami zvítězila Duplicia z Dobrosevu Dobronín.
 Šampiónkou plemene české strakaté se stala sedmiletá plemenice z Nalžovic.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down