27.11.2020 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší strakaté chovy vyhlášeny

Namísto tradičního setkání chovatelů českého strakatého skotu, které se každoročně koná na Skalském dvoře spolu se seminářem a vyhlášením výsledků soutěže o nejlepší šlechtitelské chovy tohoto plemene, se letos musela uskutečnit pouze omezená verze.

Zástupci Svazu chovatelů českého strakatého skotu, z. s., a partnera soutěže, společnosti Tekro, spol. s r. o., předali ocenění třem nejlepším v sídle svazu v Radešínské Svratce. Jak komentoval ředitel svazu Ing. Pavel Král, tyto podniky zabodovaly mimo jiné produkcí plemenných býků. „Jsou to známé chovy, které se dlouhodobě věnují šlechtění plemene. Proto nás těší i jejich zájem o genomické hodnocení skotu s vidinou dalšího posunu v kvalitě zvířat,“ sdělil ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu.

Na první příčce se s počtem 584,6 bodu umístila společnost ZD Nová Ves-Víska hospodařící na Vysočině v blízkosti Chotěboře. Podnik aktuálně hospodaří na 855 hektarech zemědělské půdy, z nichž připadá 42 ha na trvalé travní porosty a zbylá část je půda orná. V jednom středisku chovají zhruba 1000 kusů českého strakatého skotu, krav je 460. Rostlinná výroba je zaměřena především na zajištění chodu živočišné výroby, z tržních plodin se v podniku pěstují především obilniny (pšenice, ječmen a žito), mák a řepka.

Průměrná užitkovost dojnic je na úrovni 9800 až 9900 kilogramů mléka, mezidobí činí zhruba 375 dní a průměrný věk prvního otelení je mezi 25 a 26 měsíci.

Jako druzí přebírali ocenění zástupci podniku Nahořanská a. s., který hospodaří nedaleko Nového Města nad Metují. V konečném součtu získali 330,3 bodu. Aktuální výměra podniku je přibližně 2500 hektarů zemědělské půdy. V rekonstruovaných stájích, kde je k dispozici nová dojírna pro 2 x 16 plemenic, chovají 460 krav, celkem v podniku chovají zhruba 1000 kusů skotu. Průměrná užitkovost je přibližně 8150 kilogramů mléka na dojnici a rok.

Třetí příčku obsadilo se ziskem 310,7 bodu Zemědělské družstvo Krásná Hora nad Vltavou, a. s., jež najdeme ve Středočeském kraji nedaleko Sedlčan. Podnik hospodaří na ploše přesahující 5200 hektarů zemědělské půdy a jeho významnou činností je chov dojeného a masného skotu v počtu více než 4200 kusů, 1500 dojnic (plemen české strakaté a holštýn) a zhruba 400 krav bez tržní produkce mléka.

Krávy českého strakatého plemene nadojí ročně v průměru 9000 kilogramů mléka.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down