02.07.2022 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší v Pace byla Monika

Akciová společnost Agrochov Stará Paka hospodaří v okrese Jičín na 2385 hektarech zemědělské půdy. Z této výměry připadá 1294 ha na půdu ornou a na 1091 ha najdeme trvalé travní porosty. Hlavní činností společnosti je chov českého strakatého skotu a výroba elektrické energie ve dvou bioplynových stanicích. Rostlinná výroba je podřízena těmto činnostem. Základní stádo tvoří 910 dojnic s průměrnou užitkovostí na úrovni 7890 kilogramů mléka za rok.

Agrochov Stará Paka byl spolu s firmou Natural, spol. s r. o., pořadatelem chovatelského dne Paka 2022, který se uskutečnil v červnu v areálu ve Zboží. Akce se zúčastnilo šest zemědělských podniků, kromě domácích to byly společnosti Agrocentrum Jizeran, a. s., Nahořanská a. s., ZAS Mžany, a. s., Zemědělské družstvo Roprachtice a ZEOS Lomnice, a. s. Plemenice přivezli i ze Zemědělské akademie a gymnázia Hořice. Hodnotitelem byl ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Ing. Pavel Král.

Přítomní s napětím čekali verdikt Ing. Krále ve finálovém kole. „Musím pochválit všechny plemenice i chovatele za jejich přípravu. Šampiónkou se může stát ale jen jedna, a dnes je to Monika z Nahořanské a. s.,“ vyřkl hodnotitel svůj verdikt.

Jako krávu s nejlépe utvářenou mléčnou žlázou zvolil vítěznou krávu na druhé laktaci Vasilu ze stejného chovu. „Její vemeno je perfektně upnuté, kapacitní, s dobře rozmístěnými a přiměřeně dlouhými struky,“ pochválil Vasilu Ing. Král.

Titul Miss sympatie zůstal doma, získala jej Jaruš z Agrochovu Stará Paka, která je aktuálně na čtvrté laktaci. Kráva s číslem 361289/952 narozená 29. 10. 2016 a naposledy otelená 3. června tohoto roku pochází z plemenné kombinace Manitogen MOR-198 x REZ-368.

Oblíbenkyní Pavla Václava Chrtka se pro rok 2022 stala bronzová ze starších krav, Bazilika ze Zemědělského družstva Roprachtice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down