Nejmenší plemeno skotu

Součástí představení na zemi živitelce 2022 bylo rovněž komentovaná ukázka zvířat plemen dexter. Je to jedno z nejstarších evropských plemen z horských oblastí jižního a jihozápadního Irska.

Dexter je původně kombinovaným plemenem, ale v ČR je zaměřen výhradně na masnou užitkovost. Krávy mají v dospělosti hmotnost 270–350 kg (výjimečně až 450 kg), býci váží v dospělosti do 500 kg. Výška v kříži je u krav v rozmezí 91 až 112 cm. Býci mají v dospělosti kohoutkovou výšku 96 až 121 cm, a to podle velikosti populace.

Zbarvení je nejčastěji celoplášťově černé, přípustné jsou i barevné varianty red a dun (šedá). Plemeno se vyznačuje klidným temperamentem, nenáročností, přizpůsobivostí a dobrou konverzí živin Zvířata mají relativně velkou plochu paznehtů a vhodné pro spásání vlhkých a podmáčených luk. Telení je bezproblémové, telata jsou velmi vitální.

Je to velmi rané plemeno, jalovice mohou zabřeznout již ve stáří 15–18 měsíců. Zvířata jsou dlouhověká.

Do České republiky byla první zvířata importována v roce 2012 z Dánska do chovu pana Karla Rodena ve Skrýšově.

Zvířata do Českých Budějovic přivezli chovatelé z chovu Martina Tichého (město Albrechtice) a Luboše Žďárského z uloviv, z chovu Dexterfarm s. r. o., z chovu Chov charolas spl. S. r. o. Slabce a z chovu Jitky Matějíčkové z Václavova. K vidění byli mladí býci, jalovice, krávy s telaty i bez nich a plemenný býk.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down