11.10.2021 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejsem příznivcem extrémů

Zemědělská činnost a služby v lesnictví a myslivosti – to stojí na vizitce Jiřího Michaliska z Jakartovic nedaleko Opavy. Záběr tohoto zemědělce sdruženého v organizacích jako jsou Asociace soukromého zemědělství ČR, Český spolek agrolesnický, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků je ale ještě mnohem širší. Jednou z jeho aktivit je práce obchodního manažera ve sběrných surovinách, věnuje se i obchodování s komoditami. A v neposlední řadě prodává ze dvora produkci vlastní i spřátelených farmářů.

Jiří Michalisko hospodaří na 42 hektarech půdy ve čtyřech sousedících katastrech, z nichž 70 procent vlastní. Zbylou výměru si pronajímá z nutnosti, než se vyřeší majetkoprávní vztahy k půdě.

Z této plochy připadá 22 ha na trvalé travní porosty a dvacítka hektarů na ornou půdu. Každý vhodný kousek hospodářství je osazen produkčními stromy s prvky agrolesnictví, Na orné půdě praktikuje sedlák sedmiletý osevní postup zahrnující obilniny, vojtěšku, kukuřici, brambory, mák, řepku a také rostliny, jako jsou červená řepa, česnek nebo čirok. Na části výměry jsou hořčice či svazenka určené jako farmářské osivo.

Výhodou farmy je vlastní technika a mechanizace pro sklizeň všech plodin, jedná se o flexibilní kombajn s délkou lišty čtyři metry. „Kromě toho, že všechno jednoduše sklidím, je tento stroj připraven i na chystanou intervenci SZP agrolesnictví, kam se rozměrná lišta nehodí,“ komentuje Jiří Michalisko.

Dančí zvěř začal Jiří Michalisko chovat již v roce 1998. Dnes najdeme v jeho faremních chovech nejen daňky, ale také jeleny a muflony.  Na travnatých porostech se v Jakartovicích popásá stádečko ovcí a koz, každé má zhruba 25 matek. Dále jsou ve stádě dva plemenní berani – charollais a suffolk a jeden anglonubijský kozel. Plemeníci se obnovují každý rok. Chovatel praktikuje křížení, ve stádě jsou tak kříženky plemen charollais, suffolk, clun forest a zwartbles, z koz jsou to plemena kamerunská, búrská, anglonubijská a hnědá krátkosrstá. Jehnice a kozičky si Jiří Michalisko nechává do chovu, případně je prodává dalším chovatelům. Kozlíci a beránci jsou jako jateční základem tzv. sedláckého salámu, do nějž ještě patří hovězí a vepřové maso.

Základem krmné dávky pro malé přežvýkavce je pastva, v zimním období mají přístup do stáje, kde se krmí senem a senáží. Nezbytné jsou i lizy se selenem a bylinné doplňky pro lepší trávení a odčervení.

Na farmě najdeme i větší přežvýkavce, skot tu zhruba v počtu deseti krav zastupuje plemeno masný simentál. Jejich dcery se využívají do chovu, synové se vykrmují do jatečné hmotnosti.

Nejnovějším počinem farmáře je chov pomořanské husy.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down