09.02.2024 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Několik otázek pro předsedu

Loni středisko Hluboká družstva Zderaz se sídlem v Proseči u Skutče získalo ocenění Skokan roku v kategorii ČESTR v rámci soutěže Mléčná farma roku. Ocenění získali za meziroční zlepšení v konkurenci 63 farem. Zeptali jsme se předsedy představenstva Ing. Milana Třasáka a zootechničky Evy Ročkové na změny, které se podařily k dosažení tohoto úspěchu.

Prosím představte ve stručnosti podnik?

Zderaz, zemědělské družstvo hospodaří na okraji Českomoravské vrchoviny u přírodní rezervace Toulovcovy Maštale, na výměře 1912 ha zemědělské půdy z toho je 493 ha TTP a 12 ha sadu s černým rybízem. Družstvo má zaměření na klasickou rostlinou produkci, živočišnou produkci a výrobu elektřiny. 

Produkce rostlinné výroby je orientována na pěstování plodin pro krmivovou základnu pro chov českého strakatého skotu a bioplynovou stanici a také na pěstování tržních plodin včetně 130 ha brambor.

            V roce 2012 jsme vybudovali a zprovoznili ve středisku Hluboká bioplynovou stanici o výkonu 720 kW, která do distribuční sítě dodává okolo 4,8 mil. kW ročně.

            V průběhu let 2017 až 2020 jsme ve dvou etapách provedli kompletní rekonstrukci farmy Hluboká, kde nyní stojí dvě produkční stáje s dojírnou 2 x 16, porodna a dva teletníky. Do této doby jsme měli dojnice ustájené ve středisku Zderaz, kde bylo celkem 300 kusů a ve středisku Hluboká, kde jich bylo 200.

Po zmíněné rekonstrukci se všechny dojnice a telata soustředily do nové farmy v Hluboké, kde aktuálně chováme celkem 580 dojnic. V teletníku pro nejmladší kategorie je kapacita 60 pro telat, která se zde obvykle zdrží tři týdny. Poté se přesunou na skupinovou odchovnu s krmícími automaty. Zde se nachází dalších 150 zvířat. Po třetím měsíci věku se jalovičky přesouvají na farmu Hněvětice s kapacitou 400 zvířat. Tady následuje odchov až po vysokobřezí jalovice. Býčci putují na výkrmnu ve Štěpánově, kde se nachází asi 340 zvířat.

Pokolikáté jste se přihlásili do soutěže MFR, kdy došlo k samotnému zlepšení?

Do soutěže se hlásíme každý ročník. Ke zlepšení došlo v roce 2021, kdy se všechny dojnice sloučily do nově postavené vzdušné stáje v Hluboké.

V jakých ukazatelích jste se zlepšili nejvíce?

Lepších výsledků jsme dosáhli ve všech ukazatelích, nejvíce však v T+B (tuk a bílkovina) a v nádoji. V obou případech bylo zlepšení o 9 % tj. z 24 l na 26 litrů na dojnici. U T + B z 1,81 na 1,99. Stále pracujeme na dalším zvyšování nádoje.

Jakou tedy dosahujete u českých strakatých dojnic průměrnou užitkovost?

Dojivost našich krav je z kontroly užitkovosti 9184 kg. Aktuální průměr na kontrolovanou dojnici je 30,7 litrů, tuk 4,12 %, bílkovin 3,61 %. O ocenění se zasloužili především oba zootechnici Eva Ročková a Ing. Miroslav Kopecký.

Jaká opatření jste zaváděli? Zlepšil se welfare?

Se změnou ustájení dojnice obdržely větší pohodlí v podobě větších postýlek bez přeplněných skupin, lepší stájové mikroklima v podobě čerstvého vzduchu a větší přísunu světla. Další opatření, která se zavedla nebyla nákladná a týkala se většinou koordinace pohybu ve stáji. Plný stůl krmení po celý den musí být samozřejmostí. Zavedli jsme čištění a nastýlaní boxových loží během času dojení, aby zvířata nebyla zbytečně rušena.

Více v Našem chovu 3/2024. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down