08.06.2016 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Několik poznámek k úspěšnému odchovu telat

Z četných odborných konzultací poradců a chovatelů, z diskusí na seminářích, ale i z nedávno autorem uskutečněných auditů a kontrolních dnů v tuzemských chovech lze získat nepřeberné množství poznatků a praktických zkušeností. Důležité je zejména získané informace o odchovu telat zobecnit a předat s komentáři dál, pro využití celou chovatelskou veřejností.

Je to postup osvědčený, praktický a také využívaný. Především v odvětví odchovu telat, resp. mladého skotu, je tento transfer zkušeností a těch nejzákladnějších poznatků vysoce efektivní, s důsledkem především lepšího zdravotního stavu telat, jejich optimálního růstu a vývoje,  minimálních ztrát, a tím i zvýšeného ekonomického přínosu. Tento stručný přehled nejzákladnějších postupů, rutin a zkušeností je jakýmsi souborem nejčastěji kladených otázek chovatelů a poradců a odpovědí na ně.

1. Výskyt obtížných a problematických porodů, vyšší četnost mrtvě narozených telat

2. Péče o  novorozené tele

3. Zásady při krmení telat v období mlezivové výživy

4. Zásady při aplikaci starterové výživy

5. Zásady při napájení vodou

6. Mléčná výživa telat – jalovic

7. Péče o chovné prostředí telat

Tento přehled vybraných chovatelských zásad, doporučení, návodů pro zlepšení našich chovů je jen malým výčtem nejčastějších připomínek a zároveň odpovědí na podněty z praxe. Jejich respektováním, dodržováním nezvyšujeme investiční nároky, ale zvyšujeme chovný komfort telat, který je tak možné naplnit bez větších finančních nároků. Pozitivní vliv na zlepšení úrovně odchovu telat, a tím i ekonomické efekty jsou ale zcela zaručeny!*

Doc. Ing. Oldřich Doležal, DrSc., technolog – specialista

Podrobněji v červnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down