Německá černohlavá byla jasná volba

Farma Hunikov u České Kamenice se již více než čtvrt století zabývá chovem krav bez tržní produkce mléka. Vedle produkce zástavových telat masného skotu se však ekologicky hospodařící chovatelé věnují také chovu ovcí. A přestože jde více méně o doplňkovou aktivitu spojenou zejména s vypásáním těžko přístupných pozemků v přírodně chráněných lokalitách, ale i s výcvikem pasteveckých psů, evidované stádo německých černohlavých ovcí je největší v republice.     

 

Stádo ovcí v Huníkově reprezentuje bezrohé masné plemeno, vyšlechtěné v Německu.  Jestliže v zemi původu se označuje jako "Deutsches schwarzköpfiges Fleischschaf“, u nás se chová pod názvem německá černohlavá ovce. Podle posledních údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., bylo do kontroly užitkovosti v loňském roce zapojeno jedenáct chovatelů se 157 bahnicemi. Z uvedeného počtu však bylo jen 99 čistokrevných zvířat, přičemž největší podíl z nich připadá právě na stádo Petra Kryštofa, který farmu patřící společnosti BH Export-Import spol s r. o. a Ing. Petra Hosmana řídí.

„Vzhledem k tomu, že jsme zástavová telata často vozili do Německa, při zpáteční cestě jsme dováželi našim zákazníkům i německé černohlavé ovce. A když jsem začal uvažovat o údržbě travního porostu v areálu farmy ovcemi, o výběru plemene jsem nemusel dlouho přemýšlet. Základ položilo deset bahnic a plemenný beran, které jsme dovezli z Německa v roce 2004. Následně jsme dvakrát importovali další plemenné berany. Založili jsme nové linie, konkrétně Nanuka a Nera, které v republice nejsou moc rozšířené. Duo plemeníků pak doplňuje ještě beran linie Nor, který pochází z českého chovu. Zpočátku jsem dělal jen čistokrevnou plemenitbu, ale jak se snižoval zájem o plemenná zvířata, snížil jsem i počet matek zapojených do kontroly užitkovosti na čtyřicet bahnic s tím, že jsem vybral potenciální matky aukčních beranů. Větší část stáda z celkového počtu 130 zvířat tak využívám k užitkovému křížení s dalším masným plemenem – texelem. Abych se vyvaroval problematických porodů, texelské berany pouštím výhradně na bahnice. Je to dobrá kombinace. Díky dobré mléčnosti matek jehňata velmi dobře rostou a po otcích mají vynikající zmasilost,“ pochvaloval si chovatel, který dlouhé roky zastával funkci předsedy dnes již nefungujícího Klubu chovatelů německé černohlavé ovce.

Z dostupných údajů se dočtete, že německá černohlavá ovce je polojemnovlnné, krátkovlnné, bezrohé masné plemeno, které vzniklo křížením plemen hamsphire, oxford down, shropshire a suffolk. Chová se převážně v severní a západní části Německa, kde patří k nejčastějším plemenům ovcí. Jedná se o ovci většího tělesného rámce s výraznými masnými znaky, s poměrně dlouhým, širokým a dobře osvaleným hřbetem. Zatímco na těle má bílou vlnu sortimentu C – CD, mírně obrostlou hlavu a nohy jsou černé. Jedná se o přizpůsobivé ovce, které lze bez obtíží chovat ve všech výrobních oblastech. Z pohledu plemenitby je důležitou informací ranost ovcí, a tak dobře živené jehnice lze zapouštět již v osmi až deseti měsících při hmotnosti 50 kg. Beránky se doporučuje zařazovat do plemenitby nejdříve v sedmi až osmi měsících, respektive při minimální hmotnosti 60 kg.  Živá hmotnost dospělých bahnic je v rozmezí od 70 do 80 kg, u beranů je o 20 až 40 kg vyšší, respektive 90 až 110 kg.

O chovatelské práci se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov.*

Petr Kryštof chová německé černohlavé ovce bezmála dvacet let
Stádo německých černohlavých ovcí chované na farmě Húnikov
Německá černohlavá ovce se podobá suffolkovi, ale na rozdíl od anglického masného plemene je na vyšší noze a má nižší růstové schopnosti
Při dobré mléčnosti matek mají jehňata dobré přírůstky a ve sto dnech věku dosahují průměrné hmotnosti okolo pětatřiceti kilogramů
Border kolie pomáhají chovateli nejen s ovládáním ovcí, ale i skotu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down