Nenechte si ani letos ujít Sommet de l´élevage

Výstava SOMMET DE L’ELEVAGE se pravidelně každoročně odehrává v srdci pohoří Central Massif, v největším regionu s chovem masného skotu v Evropě na dohled od města Clermont Ferrand. Na show uvidíte během tří dnů, tedy od 1. do 3. října, 2000 zvířat (1300 skotu, 400 ovcí a 300 koní), a to 22 plemen skotu masného i dojeného, 26 plemen ovcí a 16 plemen koní.

Firmy budou ve svých expozicích reprezentovat obory, jako je výživa zvířat, genetika, zdraví zvířat, hygiena, dojení, vybavení stájí, služby v zemědělství, stavby, obnovitelné energie, zemědělská mechanizace a další.

Celková plocha, na níž se bude vystavovat, je 170 000 m² v halách a k tomu ještě patří 73 000 m² volné plochy, na které bude mít expozice 1270 vystavovatelů i s 261 zahraničním ze 33 zemí světa.

 

Podle zkušeností z minulých let se očekává 85 000 návštěvníků, 3600 těch zahraničních, a to z 80 zemí. Pro zahraniční návštěvníky jsou připraveny exkurze na farmy a další zemědělské provozy. Mohou si vybrat mezi farmami s chovem plemen charolais, limousin, brown swiss, blonde d´ Aquitaine, aubrac, normandským skotem, holštýnským i montbeliardským a simentálským skotem. Navštívit mohou také farmy s chovem ovcí a koz, feedloty či jatka.

Pro zahraniční účastníky veletrhu je také určen Mezinárodní večer prezentace francouzských plemen skotu, ovcí, koz a koní.

Během tří dnů veletrhu můžeme být svědky národních  i regionálních šampionátů.

V hale, kde budou probíhat soutěže dojeného skotu, nás čeká šampionát montbeliardského, normandského a holštýnského skotu, ale také skotu plemen brown-swiss, tarrentaise, abondance a proběhne evropský šampionát a aukce simentálského skotu. Prezentovat se budou také plemena jersey a pie rouge des plaines.

Pokud se budete zdržovat v hale 3, uvidíte předvádění zástupců masných plemen skotu. Svůj velký národní šampionát bude mít plemeno aubrac, kterému je jako jednomu ze dvou (druhým je simentál) věnován celý letošní veletrh. Také plemena limousin, charolais, blonde d´ Aquitaine, gasconne, parthenaise a salers budou mít své šampionáty. Samozřejmě se budou také prezentovat další plemena, jako jsou bazadaise, ferrandaise, belgické modrobílé, hereford i Maine Anjou. Představí se také potomstvo po býcích v inseminaci plemenářských firem Espace Insémination Avenir a Gènes Diffusion.

Vždy zajímavé jsou ukázky plemen chladnokrevných koní. Šampióni budou vybíráni mezi zvířaty plemene comtois, ardennais, percheron či breton, ale uvidíme také soutěže v zápřeži i tahu.

V hale 5 jsou ustájena francouzská plemena ovcí. Na předváděcí ploše probíhají kromě soutěží plemen ukázky práce pasteveckých psů, vybavení stájí a pastevních areálů i stříhání ovcí jako mistrovství mladých střihačů.

Chovatelé ovcí plemene vendeen budou soupeřit v národním šampionátu. Svůj šampionát budou mít také ovce texel a ille de France. Proběhne rovněž aukce plemenných beranů hampshire.

K nejzajímavějším patří představení francouzských rustikálních plemen ovcí.

Další informace jsou na http://www.sommet-elevage.fr   a budete si je samozřejmě moci přečíst po skončení veletrhu v časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down