Úrodná půda nedaleko Mělníka byla často osetá cukrovou řepou. Nyní už ji na tamních polích tolik nevidíme. V zemědělském podniku v Chorušicích se ale chovají dojnice plemene brown swiss, které není pro Českou republiku příliš typické. Co k takovému rozhodnutí společnost vedlo?
Zemědělská akciová společnost Chorušice hospodaří na 1580 hektarech orné půdy nedaleko Mělníka. „Naše pozemky se rozkládají v oblasti s nadmořskou výškou 250 až 300 metrů,“ představuje podnik ředitel Miroslav Šlechta.
Základ hospodaření podniku představují obilniny. Pšenice se pěstuje na 750 ha (80 procent z výnosů dosahuje potravinářské kvality), ječmen roste na 60 hektarech. Dále se tam z hlavních plodin seje řepka na 200 ha řepka, na 300 ha kukuřice (z tohoto množství připadá 200 ha na zrnové odrůdy a 100 ha na siláž), vojtěška pokrývá 80 ha, mák 90 ha a len na semeno je na 50 hektarech.
Cukrovka už ne Dříve se v Chorušicích pěstovala i cukrovka, ale před devíti lety učinil management v čele s Miroslavem Šlechtou razantní krok - místo této plodiny osel plochy kukuřicí a slunečnicí. Tomuto rozhodnutí předcházely neshody s vedením blízkého cukrovaru ohledně ceny dodávané suroviny. Dnes ředitel nelituje, pozdější vývoj v této oblasti dal jeho rozhodnutí za pravdu (zrušení výroby cukru ve zmíněném cukrovaru a také cukerní reforma).
Součástí podniku je vlastní míchárna krmných směsí spolu s extrudační linkou o kapacitě 300 tun měsíčně a sušička zpracovávající kromě vlastních i plodiny od jiných pěstitelů. Ředitel je spokojen i s vlastní lisovnou oleje, kterou bude management v blízké budoucnosti využívat na přípravu paliva do starších traktorů.
Plemeno holštýn Živočišná výroba v Chorušicích je zaměřena na chov dojeného skotu – mají plemeno holštýn (210 dojnic) a také několik krav plemene brown swiss dovezených z Bavorska. Stádo dosahuje užitkovosti kolem 9000 kilogramů mléka na krávu.
Hnědé plemenice se využívají hlavně na embryotransfery. „Získaná embrya používáme pro vlastní potřebu i na prodej. Do zdravých chovů přitom dáváme embrya zdarma za podmínky, že polovinu narozených telat odvezeme zpátky do našeho podniku,“ přibližuje systém ředitel.
Plemeno brown swiss přitom hodnotí jako velmi odolné a je s ním podle svých slov díky jeho dobré užitkovosti a vysokým složkám maximálně spokojen.
Býčci narození v chovu putují na inseminační stanice, do přirozené plemenitby nebo do výkrmu v nově rekonstruovaném provozu.
Chov prasat je založen na 150 matkách plemenné kombinace BU x L. Po připuštění kancem z některé z hybridních linií se v podniku podaří odchovat zhruba 23 selat na prasnici a rok. Na podzim chystá Miroslav Šlechta investice do kejdového hospodářství.
Na podnikových pozemcích se prohání také několik koní, které management nakoupil, aby přilákal mladé zaměstnance.