24.07.2023 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Newcastleská choroba udeřila v Polsku ještě třikrát

Více než 75 000 ptáků v zemi bylo vnímavých od doby, kdy se nemoc znovu objevila na začátku letošního léta. Newcastleská choroba byla detekována na dalších třech místech v Polsku, čímž se celkový počet případů v zemi zvýšil na čtyři.

Podle zprávy Světové organizace pro zdraví zvířat (WOAH) byla přítomnost viru zjištěna na farmách v Bojaray a Topilci a také na záhumenkovém chovu v Bohdanu. Všechny tři případy navazují na dřívější případ newcastleské choroby v Topilci, který byl hlášen začátkem tohoto měsíce. Tento konkrétní případ byl prvním výskytem newcastleské choroby potvrzeným v Polsku od roku 1971. V posledním případě v Topilci bylo postiženo 3210 ptáků, z nichž 160 uhynulo. V případě Bojaray bylo 28 500 ptáků, z nichž 800 uhynulo. V případě drobného chovu bylo postiženo 81 ptáků, z nichž devět uhynulo.

Zbývající ptáci v každém ze tří hejn byli podle zprávy WOAH depopulováni. Kromě depopulace a likvidace kadáverů, vedlejších produktů a odpadu zahrnují další zavedená kontrolní opatření dezinfekci, zónování, kontrolu pohybu, sledovatelnost a dozor v uzavřeném pásmu. WOAH neupřesnila, jaký druh ptáků byl v postižených hejnech. Se třemi dalšími případy newcastleské choroby je celkový počet postižených ptáků v Polsku od doby, kdy se choroba znovu objevila, 75 201. Kromě řešení newcastleské choroby se polští veterinární úředníci zabývají také aktivními ohnisky vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) a afrického moru prasat (ASF).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down