13.12.2023 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Než si pořídím dojicí robot

Tématu managementu v robotických stájích, se na konferenci společnosti VVS Verměřovice věnoval chovatel a poradce Jan Hendrik Puckhaber, který chová mléčné krávy na severu Německa (Milchhof Gut Bandelstorf GbR).  Navštívil také několik českých farem, kde upozornil na některé možnosti zlepšení.

Co se podílí na mléčné užitkovosti? 

„Pro ty, kteří uvažují o dojicích robotech, poskytnu pár rad. Roboty jsou totiž jen stroje na získávání mléka, ale mléko vytváří management. Mléčnou užitkovost tvoří péče o zvířata a uspořádání stáje, nikoli krmivo. Myslím tím, že nevhodné uspořádání stáje nelze kompenzovat granulemi v robotu,“ upozornil přednášející, který vidí hlavní problémy v tom, že prodejci stájových technologií včetně dojicích robotů dělají svou práci a jejich cílem je prodat zařízení. Někdy vykreslují věci hezčí, než je realita.

„Mohu podojit 75 krav? Ano – není problém, řekne prodejce. Vy ale musíte kalkulovat – jak dlouho trvá jedno dojení, kolik minut trvá robotům proplach, opravy poruch a tak podobně,“ vysvětlil Jan Puckhaber, který na své farmě provozuje tři roboty Lely A4 pro 165 krav s dojivostí 13 000 kg mléka.  

Chození zvířat v robotických stájích 

„Krávy musí chodit! Co podněcuje k návštěvě robota a k podojení?  Potřeba energie, tedy granule v robotu a hodně mléka ve vemeni. Naopak dojení brání sociální strach a bolest končetin, kulhání, ale také nasycení krav. Když investujete do robota, je třeba provádět 100% péči o paznehty,“ nabádá přednášející.

„Minimálně potřebujeme 10 % volného času a když je špatný den, je třeba počítat s 15 % volného času. To znamená asi 60 krav na robot. Vyšší produkci je mnohem snazší dosáhnout při počtu 55 až 60 krav na robot. Toto může být pro vás reálný plán,“ říká Jan Puckhaber.

Volba pro volný pohyb

Další volba před chovatelem je uspořádání stáje – volný pohyb zvířat – řízený pohyb (milk first, feed first) – nebo instalace skupinových robotických dojíren (batch milking).

„Proč já nechci řízený pohyb krav v robotické stáji? Abych předcházel tvorbě hodně organizačních problémů,“ je toho názoru přednášející. Řízený pohyb podle něho:

– snižuje celkové množství krmiva přijaté kravou,

– snižuje celkovou dobu příjmu krmiva,

– snižuje počet návštěv krmného stolu,

– změny v krmném chování mohou vést k bachorové acidóze.

„Pokud jste něco pokazili, pak při volném pohybu krav trpí lidé, při řízeném pohybu trpí krávy.“ Náklady na jedno dojení při uspořádání batch milking vycházejí podle Jan Puckhabera vyšší, viz obrázek z jeho prezentace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down