03.06.2021 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezbytná prevence a včasná diagnostika

Zdravotní problémy jsou vždycky komplikací. Zhoršují pohodu zvířat a zvyšují náklady. Proto čím dříve je problém odhalen, tím vyšší je šance, že se ho podaří vyřešit s menšími náklady, a tedy s menšími ztrátami. Platí to vždy a všude. Chovy hospodářských zvířat nejsou výjimkou. Proto je důležité znát časné příznaky problémů – ať už jde o nepohodu v důsledku nevhodné technologie či mikroklima, nebo počínající onemocnění.

Není ničím novým, že každý zdravotní problém v průběhu odchovu telete se odrazí do užitkovosti v dospělosti. Čím závažnější problémy je třeba řešit, čím déle léčba trvá nebo se zdravotní problémy opakují, tím výraznější redukce užitkovosti se dá očekávat. Proto by prevence onemocnění u telat mělo být vždy prioritou. Důležitá jsou nejenom opatření, která omezí infekční tlak, ale také ta vedoucí k posílení imunity telat a snížení jejich náchylnosti k infekci.

Aby se dalo takové problematické tele včas identifikovat, je nezbytné pravidelné a pečlivé pozorování, a to zejména před a během krmení. Jestliže nejsou reakce telete při krmení obvyklé, je potřeba zkontrolovat i další příznaky onemocnění – například vzhled výkalů, kašel, výtok z očí či nozder, ale také teplotu a frekvenci dýchání.

Mezi typické známky pohody patří aktivita a pozornost telete, a to zejména při příjmu krmiva. Ošetřovatel by měl sledovat hlavně to, jak je tele aktivní, reaguje na jeho přítomnost a podání krmiva. Zdravé tele má o vše kolem sebe zájem, svou dávku zvládne zkonzumovat relativně rychle. V případě automatických systémů krmení může hodnocení příjmu krmiva zajistit technika, ale i tak by měl mít ošetřovatel přehled o atmosféře v odchovně. Asi nejlepším ukazatelem pohody telete jsou jeho uši. Jsou-li vzpřímené a aktivní, je vše v pořádku. Svěšené uši bývají neklamným signálem zdravotního problému.

Mezi další kontrolované ukazatele patří tělesná teplota, frekvence dechu a srdečního tepu. Běžná tělesná teplota telete se pohybuje mezi 38,5 až 39,5 °C. Pokud jde o dýchání, tak u telat do jednoho měsíce věku je normální 24 až 26 vdechů za minutu. Telata starší mají fyziologické rozmezí 15–30 vdechy za minutu. Srdeční tep je dalším důležitým ukazatelem. Normální hodnota se pohybuje mezi 100 a 140 tepy. Nepravidelný srdeční rytmus je příznakem onemocnění. Pokud jsou životní projevy telete mimo normální hodnoty, postupujte podle metodiky, která byla vytvořena ve spolupráci s veterinářem.

Jestliže tele kašle anebo má výtok z očí či nozder, je vhodné domluvit s veterinárním lékařem další vyšetření. I když se může stát, že teleti „teče z nosu“, nemusí to být vždy známkou onemocnění. Avšak v případě intenzivního mukózního, zakaleného či hnisavého výtoku z obou nozder by tele mělo být co nejdříve izolováno od ostatních a zahájena léčba.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down